Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İstanbul Festival İçin Geri Sayım Başladı

3984 kez okundu
20 nisan 2015 pazartesi

ISTANBUL'74 ve W Magazine ortaklığıyla bu sene beşlnci defa düzenlenecek IST. Festival, “Sanat ve Kültürde Gerçekçilik Üzerine Diyaloglar” temasını ele alacak.
Gerçeği, gerçekçiliği ve bu kavramların görsel estetikten yazın, film, müzik, sanat, moda, tasarım ve ziyaretçilerin algısına kadar uzanan bir perspektifte ele alan IST. Festival; sanat, yazın, tasarım, moda, müzik ve sinema alanlarında, ücretsiz ve herkesin katılımına aleni bir faaliyet olarak gerçekleştirilecektir.

Demet Müftüoğlu Eşeli'nin kurucu ortağı olduğu ISTANBUL’74 çatısı altında, ABD merkezli W Magazine’in umumi yayın yönetmeni Stefano Tonchi işbirliği ile; gerçekleşek olan IST. Festival; yaratıcı sektörlerde çağa damgasını vuran işlere imza atan adları Türkiye’deki meslektaşları ile bir araya getirip dünya çapında ortak bir kültürel diyalog ve yaratım sürecinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacak.  İstanbul'un her anlamda varlıklı tarihini ve kültürünü bir defa daha yaratıcı kanallar yoluyla dünyaya açacak olan festival; nitelikli, çok muhtelif ve dinamik içeriği  ile başta gençler olmak üzere çok geniş kitlelere ilham kaynağı olmaya hazırlanıyor.

Geçen senelerde olduğu gibi, bu sene da dünyaca meşhur konuklarıyla büyük ses getirmeye hazırlanan festivalin katılımcıları ve programı ilerleyen günlerde açıklanacak.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Mu¨ftu¨oğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası ku¨ltu¨r ve sanat arenası ile olan bağını her daim u¨st du¨zeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, yazın, mu¨zik, mimari ve sinema alanlarında u¨cretsiz ve herkesin katılımına aleni bir faaliyet olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, du¨nyanın en yaratıcı du¨şu¨nu¨rlerini buluşturarak, ku¨ltu¨rel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Ku¨ltu¨rlerarası dinamik bir diyaloğu ve du¨nya çapında mümkün işbirliklerini desteklemeyi erek edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve du¨nyanın en yaratıcı ve en yenilikçi du¨şu¨nu¨rlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok du¨nyaca u¨nlu¨ sanatçının sergilerini du¨zenledi.

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Ku¨ltu¨r Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i du¨zenlemektedir. Herkese aleni ve u¨cretsiz olarak senede bir defa du¨zenlenen uluslararası festival, du¨nyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, ku¨ltu¨rel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncu¨lu¨k eden etkileyici ve eşsiz bir tecrübe sunuyor. Ziyaretçilerin panellere,

konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival u¨ç gu¨nlu¨k bir programdan oluşuyor.

ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında etkinlik gösteren kuruluşlar; kreatif ajans ve sanatçı temsili için platform olan ’74STUDIO, video üretimine ve prodüksiyona odaklı bir dijital laboratuar olarak etkinlik gösteren ’74MOTION, ku¨ltu¨r sanat dergisi ’74GAZETTE, sanatsal hayat alanlarının video ve resim doku¨manterlerinden oluşan ’74 VISITS ve Online bir seyehat günlüğü olarak, yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu yaşama geçiren ’74Escape.

ISTANBUL'74 Grubu hızla, uluslararası ve çok yönlü, işbirlikleri ve yaratıcı yaklaşımlar geliştiren bir platform dönüşmüştür.

W MAGAZINE HAKKINDA

W Magazine, Amerika’dan; Condé Nast Yayınlarından çıkan, aylık bir sanat, moda ve lifestyle dergisidir. Yayıncısı James Brady tarafından 1972 yılında oluşturulmuştur. Dergi alışılagelmiş mecmua formatından daha bu¨yu¨k olup 10 inç genişliğinde ve 13 inç uzunluğundadır. Yaklaşık yarım milyon okuyucusunun 469,000’ı yıllık abonedir. W; moda, sinema ve sanatın en iyilerini temsil ederken yarının yeniliklerine tutarlı bir gözle bakar. Alışılmıştan bu¨yu¨k sayfaları, benzersiz bir okuyucu tecru¨besi yaratarak, gu¨ndemdeki en çarpıcı, yenilikçi ve çoğunlukla şaşırtıcı öğelere yer verir. 2010 Mart ayından bu yana derginin Genel Yayın Yönetmeni Stefano Tonchi’dir.

http://www.aktifmedya.com/kultur-sanat/ist-festival-icin160geri-sayim-basladi-h475813.html

Etiketler: