Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi'nden Ufuk Açan 4 Yeni Kitap

9159 kez okundu
11 ekim 2016 salı

İstanbul Kültür Üniversitesi çatısı altında 2009 yılında kurulan İKÜ Yayınevi, kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede 200'den fazla akademik kitabın yanı sıra, kişisel ve toplumsal sorunlara alışılmadık açılardan ışık tutan, yenilikçi ve nitelikli çeviri kitapları yayın dünyasına kazandırmayı amaçladı. Bu çerçevede İKÜ Yayınevi; bugüne kadar bilim, eğitim, aile, sosyoloji, psikoloji, sanat, anı, düşünce ve siyaset bilimi alanlarında 33 kitaba imza attı.

İKÜ Yayınevi 2016-2017 yayın döneminde de girişimcilik ve iş dünyası, eğitim ve genç kuşaklar, akademik özgürlük, çağdaş ütopya kavramı, insanlık tarihinde ‘kaygı’nın yeri, uluslararası siyaset ve mülteci sorunları gibi çeşitli konularda yeni kitaplarını okurlarla buluşturmaya devam ediyor.

İşte sizler için derlediğimiz birbirinden ilginç ve ufuk açıcı dört İKÜ Yayınevi kitabı.

1
Kültürlerarası AkılFarklı kültürler ile aranız nasıl?
Gezmek, çalışmak, öğrenim görmek ya da ticari ilişkiler kurmak amacıyla yurtdışına giderken en başta düşünülen konulardan biri dil meselesidir. Ancak bir yabancı dili bilmek, karşınızdakini anlamak veya onun tarafından anlaşılmak için tek başına yeterli midir? Joseph Shaules, tam da bu noktada “kültür” kavramını devreye sokarak farklı bir kültürle karşılaştığımızda nasıl bir zihinsel süreçle karşı karşıya kaldığımızı masaya yatırıyor. 

Kültür nedir? Doğumumuzdan başlayarak ailemiz, arkadaşlarımız ve içinde yaşadığımız toplum aracılığıyla zihnimize ne gibi kültürel kodlar işlenebilir? Bu kodlar düşünce tarzımızı, davranış ve eylemlerimizi, hatta duygularımızı nasıl yönlendirebilir? Farklı bir kültürün hâkim olduğu bir yerde bu kodlar zihnimizde ne gibi işlemler yapar? Farklı kültürlerden insanlara karşı önyargı, aşağılama, kötüleme, garipseme ve benzeri duyguları hissetmemizde kültürel koşullanmalarımızın payı var mı? 

İletişim araç ve olanaklarının artması ve çeşitlenmesi dünyayı adeta “küçük bir köy”e dönüştürüyor; peki bu, yabancı bir kültürde yaşama uyum sağlamak ve anlaşılıp anlamak için yeterli midir? Joseph Shaules buna benzer çıkış sorularıyla disiplinler arası bir irdeleme sunuyor. Bu sorgulamanın sınırları kültürel zihin bilim, kültürel psikoloji, sinirbilim, dilbilim ve hatta pedagojik araştırmalara ve yaşanmışlıklara dek uzanarak okuruna çok yönlü bir bakış vaat ediyor. 

Yazar    :    Joseph Shaules  
Çeviren    :    Emine Tutku Vardağlı 
Yayınevi    :    İKÜ Yayınevi 
Tür    :    Araştırma-inceleme
Kategori    :    Kültürlerarası çalışmalar, kültürel psikoloji, dilbilim
Sayfa sayısı    :    248 
Baskı Tarihi    :    Kasım 2015
Dağıtım    :    Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com), İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

ISBN    :    978-605-4763-37-5
Cilt Tipi    :    Karton Kapak 
Boyutları    :    23x16 cm
Fiyatı    :    30 TL

2
Siber SavaşDilimize yeni bir sözcük girdi: “hack’lemek”. Anlamı, internette haklamak; yani izinsiz sızıp darbe vurmak.

Size uzak bir tehlike değil bu. Ülke altyapısına bir siber saldırı yaşantınızı altüst edebilir. Bilgisayarlar aksayınca boru hatları yakıt iletemez. Gazınız, elektriğiniz, suyunuz, telefonunuz kesilir. Kara, deniz, hava trafiği durur. Hastaneler hizmet veremez. Bankadan para çekemezsiniz. Gazeteler çıkmayınca ekranlar kararınca olup bitenden haber alamazsınız. Dağıtım sistemleri çöker, marketlere ve çarşıya mal gelmez. Yağmalama başlayabilir.

Siber savaş olasılığının yaklaştığını fark eden devletler önlem telaşına düştüler. Türkiye de o yola girdi. Ama savunma güç. Richard A.Clarke Amerika ile Rusya arasında nükleer savaş çıkmasını önlemek için en üst düzeyde, Cumhurbaşkanları ile dirsek temasında görev yapmış bir uzman. Şimdi aynı başarıya siber savaş alanında ulaşmaya çalışmakta. İlk adımın düşünen insanları internet çarpışmaları konusunda aydınlatmak olduğuna inanıyor. O amaçla, bu kitapla hizmetinizde.   


Yazar    :    Richard A. Clarke - Robert K. Knake
Çeviren    :    Murat Erduran 
Yayınevi    :    İKÜ Yayınevi
Tür    :    Araştırma-inceleme
Kategori    :    Ulusal güvenlik, siber terörizm-ABD, bilgi savaşı  
Sayfa sayısı    :    154 sf.
Baskı Tarihi    :    Nisan 2011
Dağıtım    :    Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com), İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

ISBN    :    978-605-4233-56-4
Cilt Tipi    :    Karton Kapak 
Boyutları    :    16 x 23 cm
Fiyatı    :    20 TL

3
Tek Atımlık Zar - Obama’nın İran DiplomasisiAmerika ve İran arasındaki diplomatik ilişkiler size de yıllardır adeta karman çorman olan bir bulmaca gibi görünüyorsa Trita Parsi’nin “Tek Atımlık Zar / Obama’nın İran Diplomasisi” adlı kitabı bu konudaki soru işaretlerinizi giderebilir. 

Pek çok uluslararası ilişkiler uzmanının “Washington’a içeriden bakan bir göz” olarak değerlendirdiği Parsi, Obama yönetiminin İran siyasetinin tüm parçalarını tek tek inceliyor. Bush yönetiminin askeri müdahaleyi vurgulayan ve müzakereye karşı olan yaklaşımının aksine, Obama yönetiminin İran ile diplomatik görüşmeler yapma çabaları başarısız mı oldu? 

Amerikan Kongresi ve Birleşmiş Milletler’de deneyim sahibi, Ortadoğu dış siyaset uzmanı Trita Parsi, Obama’nın başkanlığının ilk yıllarındaki Amerika-İran arasındaki nükleer müzakerelerin bilinmeyen hikâyesini, iki ülke münasebetleri ardındaki hesapları, ilişkilerin kilitlenmesindeki gerçek nedenleri gün yüzüne çıkarıyor. Amerika ve İran arasındaki nükleer anlaşmazlıkta diplomasinin sonuna kadar denenmediğini savunan Parsi, Obama’nın bu konudaki diplomasisini zarın tek sefer atılmasına benzetiyor. Hemen işe yaraması beklenen, yoksa hiç üstüne düşülmeyen bu tarz, Parsi’ye göre Amerika-İran arasındaki ilişkileri etkileyen genel özelliği.  
 
Yazar    :    Trita Parsi
Çeviren    :    Mehmet Doğan 
Yayınevi    :    İKÜ Yayınevi
Tür    :    Araştırma-inceleme
Kategori    :    Siyaset, Uluslararası İlişkiler, Amerika-İran ilişkileri
Sayfa sayısı    :    242 sayfa
Baskı Tarihi    :    Ekim 2014
Dağıtım    :    Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com), İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

ISBN    :    9786054763252
Cilt Tipi    :    Karton Kapak 
Boyutları    :    16 x 23 cm
Fiyatı    :    30.00 TL

4
Terapi Olarak Sinemaİnsanın dönüşüm sürecine beyazperdeden bakmaya var mısınız?
Kayıp, hayatın kaçınılmaz gerçeklerinden. İnsanlar olgunlaşmak ve hayatın değerini anlayabilmek için acıyı ve yaşadıkları türlü kayıpların yasını tutmayı öğrenmek zorunda. Peki, sinema böyle bir süreçte bize yardımcı olabilir mi? 

Bir sinema salonunun karanlığında beyazperdede film karakterlerinin hikâyelerini izlerken korkmadan, çekinmeden, gülerek ya da ağlayarak filmin akışına kendimizi bırakıveririz. Dahası karakterde kendimizden bir şeyler görüp onunla bütünleşirsek kendimizi onun yerine bile koyabiliriz. Böylece hem kendi bilinçaltımızla hem de iliklerimize kadar işlemiş olan kültürel bilinçaltımızla duygusal iletişime geçebilir, kendi benliğimizin saklı kalmış yanlarını beyazperdeye yansıyan haller üzerinden görebiliriz. Böylece sinema kendimizi daha yakından tanıyabilmemiz ve dönüşebilmemiz için zihinsel ve ruhsal ipuçları sunabilir. 

John Izod ve Joanna Dovalis sinemanın bizi kendi hayatımızda kaçınılmaz olarak yaşayacağımız kayıplara psikolojik olarak hazırlayabilen özelliğine dikkat çekiyor. Izod ve Dovalis acı, terapi ve sinema bağlamında ortaklaşa kaleme aldıkları bu kitapta; Clint Eastwood’un Milyon Dolarlık Bebek, Krzysztof Kieslowski’nin Üç Renk (üçlemenin tümü), Nanni Moretti’nin Oğul Odası, Kim Ki-duk’un İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkhabar, Jonathan Glazer’ın Doğum ve Terrence Malick’in Hayat Ağacı gibi filmlerini mercek altına alıyor ve bu filmlerdeki karakterlerin kederle birlikte nasıl bir dönüşüm geçirdiğini irdeliyorlar.  

Terapi Olarak Sinema, bir yandan sinemaseverlerin belleğinde yer edinen filmlerin satır aralarına ışık tutuyor; bir yandan da ölüm, terk edilme, yetim/öksüz büyüme gibi nedenlerle yaşanabilecek keder süreçleriyle nasıl başa çıkılabileceğine dair örnekler sunuyor.

Yazar    :    John Izod ve Joanna Dovalis 
Çeviren    :    Duygu Pınar Kayıhan 
Yayınevi    :    İKÜ Yayınevi 
Tür    :    Araştırma-inceleme
Kategori    :    Sinema, psikoloji 
Sayfa sayısı    :    288
Baskı Tarihi    :    Kasım 2015
Dağıtım    :    Emek Kitap Dağıtım (www.eganba.com),  İlke Dağıtım ve Seçkin Dağıtım (Ankara)

ISBN    :    978-605-4763-38-2
Cilt Tipi    :    Karton Kapak
Boyutları    :    23x16 cm
Fiyatı    :    28 TL
 

İKÜ Yayınevi ile İletişim için:
e-posta: ikuyayinevi@iku.edu.tr
twitter.com/ikuyayinevi

İnternet Satışı:
www.eganba.com / 0212 293 44 41-43
www.seckin.com.tr / 0312 435 30 30 / 0312 435 57 67
www.ilkekitap.com / 0212 274 98 74-75