Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Tanışma Toplantısı Yapıldı

6534 kez okundu
30 eylül 2015 çarşamba

8 LİSANS PROGRAMINDA TOPLAM 380 ÖĞRENCİ DAHA ARAMIZA KATILDI

2015-2016 eğitim-öğretim dönemiyle birlikte 8 lisans programında kabul ettiği 380 öğrenci ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi, yeni eğitim-öğretim hayatına ‘merhaba’ dedi. Üniversite bünyesine yeni katılan Medeniyetliler için İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe-Güney Yerleşkesi’nde Konferans Salonu’nda 28 Eylül 2015 Pazartesi günü düzenlenen Tanışma Toplantısı’nda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Ovalı, üniversiteye ilişkin genel bilgi paylaşımında bulundu.

Ovalı: “Tercihinizi ‘Medeniyet’ten Yana Kullandığınız İçin Teşekkür Ediyorum”
“Yeni öğrencilerimizle tanışmak, sizlere üniversitemiz hakkında bilgilendirmelerde bulunmak ve bu vesileyle de siz değerli öğrencilerimizin sorularına cevap vermek amacıyla düzenlediğimiz Tanışma Toplantısı’na hoş geldiniz” diyerek konuşmalarına başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Ovalı, İstanbul Medeniyet Üniversitesini tercih ettikleri için öğrencilerimize teşekkür etti.

“İstanbul Medeniyet Üniversitesi, çok yeni bir üniversite. Aynı zamanda da iddialı bir üniversite. Burada geçireceğiniz süre boyunca hem değerli bilgiler edineceksiniz, hem bir meslek sahibi olacaksınız, hem de üniversitenin getirmiş olduğu olanaklardan da yararlanarak kendinizi geliştirecek ve hayata hazırlanmış olacaksınız” diyen Prof. Dr. Ovalı, öğrencilerimizden topluma dahil olup faydalı işler yapma gayretiyle üniversite yıllarını dolu dolu geçirmelerini istedi.

Yoğun öğrenci katılımının gözlemlendiği toplantı sonrasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi akademik ve idari personelleri yeni Medeniyetlilerin sorularını cevaplandırdı. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen toplantı, verilen kokteyl ile son buldu.

Editöre Not: 
İstanbul’dan Dünyaya Açılan Yeni Nesil Devlet Üniversitesi
İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Anadolu yakasında 2010 yılında kurulan yeni bir devlet üniversitesidir. Yüksek Lisans eğitimine 2011-2012 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, lisans eğitimine ise 2012-2013 eğitim-öğretimin güz döneminde başlamıştır. 

İstanbul Medeniyet Üniversitesinde; Edebiyat Fakültesi (Tarih, Felsefe ile Türk Dili ve Edebiyatı), Siyasal Bilgiler Fakültesi (İktisat, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile Uluslararası İlişkiler), Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi (Elektrik-Elektronik Mühendisliği), Fen Fakültesi (Moleküler Biyoloji ve Genetik) ile Tıp Fakültesi olmak üzere 5 fakültede toplam 8 bölümde eğitim-öğretim devam etmektedir. 
12 fakülte, 2 yüksekokul ve 4 enstitüden oluşan İstanbul Medeniyet Üniversitesi bünyesinde şu fakülte, yüksekokul ve enstitüler yer almaktadır:  

     Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Turizm Fakültesi. 
     Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sivil Havacılık Yüksekokulu
     Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü.
Misyon: Medeniyet odaklı, ürettiği bilim, teknoloji ve sanata evrensel değerleri katan özgün bir üniversite olmak.
Vizyon: Medeniyetimizi çağdaş dünyaya sunan, dünya barısına katkıda bulunan insani değerleri özümseyen,  bilimsel kalitesi ile ön plana çıkmış, yenilikçi ve girişimci bir dünya üniversitesi olmak.
Bu vizyon çerçevesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Türkiye’de lisans eğitimine ağırlık veren mevcut üniversitelerden farklı olarak yüksek lisans ve doktora programları ağırlıklı bir araştırma üniversite olmayı hedeflemektedir. 
Bu hedeflere alanında öncü, üretken, araştırmacı ve uluslararası tecrübesi olan akademik kadro ile ulaşmayı amaçlamaktadır. Üniversitemizde, ülkemizdeki bilim insanlarının yanı sıra yurt dışındaki bilim insanları da sürekli ya da geçici görevlendirmelerle istihdam edilecektir.   Şu anda akademik kadromuzda bulunan 400’e yakın öğretim üyemiz de bu özellikleri taşıyan seçkin akademisyenlerden oluşmaktadır. 
Uluslararası kalite standartlarında bir eğitim anlayışı ile eğitimde uluslararası akreditasyon sağlayacağız. Planlamada nihai öğrenci sayımızı 15.000 olarak belirleyerek,  lisans ve lisansüstü öğrenci oranını yüzde 50 olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Böylece uluslararası bir araştırma üniversite olma hedefimizi sürdürme kararlılığındayız.
Klasik eğitimden ziyade aktif eğitim uygulaması yaparak öğrenci odaklı, tartışmalı ve problem çözmeye dayalı bir eğitim sistemi planladık.  Bu sistemle özgür düşünebilen, kendi kültüründen aldığı ilhamla yenilikçi ve üretken düşünceye sahip, dürüst, ülke menfaatlerini kendi menfaatlerinin üstünde tutan, içinde bulunduğu topluma düşünceleri ile yön verebilen, gelişimci ve girişimci bireyler yetiştirmeyi planlıyoruz.
Kadıköy-Üsküdar’da D-100 Karayolu üzerinde 232 dönümlük alanda İstanbul Teknik Üniversitesinin konsept projesini hazırladığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) da projeyi yürüteceği kampüs projesi hayata geçirilmeye devam ediyor. Üniversitemizin rektörlük binası, fakülteler, enstitüler ve yüksekokulların yer alacağı ana yerleşke projesinde; sosyopark, teknopark, merkezi kütüphane, kongre merkezi, araştırma ofisleri, uzaktan eğitim merkezi, sürekli eğitim merkezi gibi çok sayıda önemli birim ve merkezler yer alacak. En kısa zamanda tamamlamayı hedeflediğimiz bu proje ile İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusuna uyum sağlayacak, doğaya saygılı, yeşili koruyan güzel bir kampus oluşturacağız. 
Üniversitemiz, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ortak kullanımına yönelik 25 Mayıs 2011 tarihinde protokol imzalamıştır.  Böylece “T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi” ismini alan hastanemiz; sağlık alanında eğitim ve uygulama hizmetlerini üniversitemiz bünyesinde yürütecektir. Modern tıbbın her alanında hasta memnuniyetini artırmak, nitelikli ve deneyimli personelimizle lider uygulamalara imza atmak için hastanemizin mimari projesi de tamamlandı. Yarım asırlık tecrübesi ve yenilenen yüzüyle hizmete girecek yeni hastanemiz, modern binasında eğitim ve araştırma uygulamalarını sürdürecektir.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi akademik ve idari kadrosuyla, öğrencileriyle, yerleşkesiyle, hastanesiyle, kütüphanesiyle, yaptığı araştırmalarıyla dünyanın en seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedeflemektedir. Bilginin en önemli güç kaynağı olduğu günümüz ve geleceğin dünyasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi en önemli bilgi üretim merkezlerinden biri olacaktır.

Kaynak Medeniyet