Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İstanbul’un İki Yakasını Bir Araya Getiren Festival

3604 kez okundu
23 kasım 2015 pazartesi

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından üçüncü kez düzenlenecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 20 Kasım’dan itibaren bir haftalık sinema şöleni sunuyor.

Dünyanın en prestijli kısa film ödüllerinin verildiği platform olma hedefini sürdüren III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, sinemanın gelişmesine katkı sağlayacak yeteneklerin filmleriyle çok önemli eğitim ve atölyeleriyle bugün başlıyor.
20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde filmler En İyi Ulusal Kısa Kurmaca, En İyi Ulusal Kısa Belgesel, En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Ve En İyi Uluslararası Kısa Belgesel kategorilerinde yarışıyorlar. Ayrıca, İstanbul Medya Akademisi’nin Genç Yetenekler Ödülü de verilecek.
Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Filmler kategorisi de yarışacak. Festival, kısa filmlerde olan iddiasını uluslararası uzun metraj filmler kategorisinde 50.000 Dolarlık ödülle pekiştiriyor. Festivalde verilecek ödüller, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Festival, usta sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, atölye çalışmaları ile bu yıl da sinemaseverlerle buluşacak. 
Hollywood oyuncularının koçluğunu yapan Susan Batson, dersleriyle Türk oyuncularla ilk kez bir araya gelecek. 

HAYAO MİYAZAKİ’NİN ÇAĞDAŞ MASALLARI
Dünyaca ünlü Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki’nin 9 filmi Çağdaş Masallar: Hayao Miyazaki özel bölümü adı altında gösterilecek. 1984’den 2013’e sanatçının önemli filmlerinin yer aldığı seçkide The Wind Rises, Ponyo, Howl’s Moving Castle, Spirited Away, Porco Rosso, Kiki’s Delivery Service, My Neighbor Totoro, Castle in the Sky, Nausicaä of the Valley of the Wind filmlerinin gösterimleri yapılacak.
Kısa animasyon film gösterimlerinde bu yıl 6 yabancı film dikkat çekiyor. Hırvatistan’dan Lea Vidakovic’in ödüllü filmi “The Vast Landscape”, Slovenya’dan Julia Kolenakova’nın “The Predators of Transylvania”, Rusya’dan Svetlana Andrianova’nın “A Little Star”, Almanya’dan Florian Grolig’in “In the Distance”, Estonya’dan Riho Unt’un “The Master” ve Litvanya’dan Ignas Meülinas’ın “Woods” adlı kısa animasyon filmleri de Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gösterime girecek filmlerden bazıları. 
Boğaziçi Film Festivali’nde film gösterimleri bu yıl da İstanbul’un iki yakasını bir araya getiriyor. Avrupa yakasında Beyoğlu Atlas, Majestik ve Tarık Zafer Tunay salonlarında; Anadolu yakasında ise Tepe Nautilus Cinemaximum salonunda sinemaseverlerle buluşacak. 

Kaynak 

Etiketler: Festival İstanbul