Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Japonya Hükümeti MEXT Araştırma Bursu

6774 kez okundu
13 ocak 2016 çarşamba

2016 Japonya Hükümeti Monbukagakusho:MEXT Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu (Nikkensei) için başvurular başladı. Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrencilere Japonya’daki bir üniversitede 1 yıl süreyle burs verilecektir.

Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in Haziran’da gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar 2016 yılı Ağustos veya Eylül aylarında MEXT tarafından belirlenecektir.

Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

Temel Şartlar:

Tabiyet: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).

Yaş sınırı: 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 18 – 30 yaşları arasında olmak. (2 Nisan 1986 ile 1 Nisan 1998 tarihleri arasında doğmuş olmak.)

Eğitim düzeyi: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz.) Ancak 1 Nisan 2016 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.

Japonca düzeyi: Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.

Sağlık durumu: Japonya’daki üniversitelerde çalışmalarını yapmaya ruhsal ve bedensel olarak engeli bulunmamak.

Bursun başlangıcı: Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (prensip olarak Ekim 2016)Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

 Vize: Bursun başlangıcından itibaren öğrenci vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

BAŞVURU YÖNTEMİ:

(1) Başvuru tarihleri:

5 Ocak (Salı) – 22 Şubat (Pazartesi) 2016

(2) Başvuru Yöntemi:

Başvuru formlarını ve gerekli belgeleri Büyükelçiliğimizin internet sitesinden (www.tr.emb-japan.go.jp) indirebilirsiniz.

 

Kaynak : Burshaberleri.com
 

Etiketler: Burs