Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri Yeniden Tercih Yapacak

5631 kez okundu
04 ağustos 2016 perşembe

15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen olağanüstü hal kapsamındaki kararname ile 15 üniversite kapatılmıştı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin başka üniversitelere kaydırıldığını duyurmuştu. Ancak yeni yapılan açıklamaya göre öğrenciler üniversiteye girdikleri sene aldıkları puanlarla yeniden tercih yapacak.

Türkiye'deki darbe girişiminin ardından, ülke genelinde üç ay süreyle OHAL ilan edilmiş, OHAL kapsamındaki bir kararname ile Gülen cemaatine yakın olduğu belirtilen üniversiteler kapatılmıştı. Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için daha önce yapılan duyuruda ilgili üniversitenin hamisi olan devlet üniversitelerine ya da yakındaki başka vakıf üniversitelerine yerleştirilecekleri belirtilmiş. Fakat bu uygulamanın yoğun tepkilere neden olduğunun ortaya çıkması üzerine YÖK bu uygulamadan geri adım attı.

YÖK'ten yapılan açıklamada kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden tercih yapabilecekleri ve yeniden yerleştirilecekleri belirtiliyor. Yeniden yerleştirilen öğrenciler hangi sınıftaysa o sınıftan devam edecek.

YÖK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“OHAL KHK / 667 kapsamında kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulunca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde: Kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmesine karar verilmiştir.”

Böylece kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin, puanlarına göre yükseköğretim kurumlarına yeniden yerleştirilmesine karar verildi. Edinilen bilgiye göre, bu öğrenciler puanlarına göre tercih yapacak. Öğrenciler hangi sınıftalarsa yeni yerleştikleri üniversitelerde bulundukları sınıftan okumaya devam edecekler. Bakalım bu yeni formül mağdur öğrencileri tatmin edebilecek mi?