Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Kapatılan Vakıf Üniversitelerinin Öğrencileri Nerede Okuyacak?

5042 kez okundu
23 temmuz 2016 cumartesi

Sabah duyurduğumuz haberimizde hükümetin olağanüstü hal kapsmında alınan tedbirlere ilişkin yayınladığı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde 15 vakıf yüksek öğretim kurumunun kapatıldığını anlatmıştık.
Bu gelişmenin ardından en çok merak edilen vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin durumunun ne olacağı idi. Aynı kararnamenede yer alan ikinci maddenin, dördüncü fıkrası konuya açıklık getiriyor. Maddeye göre kapatılan yüksek öğretim kurumundaki öğrenciler YÖK tarafından devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirilecek ve aynı ücreti bu okullara ödemeye devam edecek.

KHK'daki ilgili madde:
Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir. Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler. Bu fıkranın uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkilidir.

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak'ın konuyla ilgili yaptığı değerlendirme ise şu şekilde: “Buradan çıkaracağımız sonuç ise öğrenciler eğitim öğretim haklarını kaybetmeden faaliyetlerine devam edebilecekler ve bu durumun kontrolü YÖK'te olacak. Öğrencilerin anayasal hakları KHK çerçevesinde korundu”.

Ek Kontenjanlar Açılacak
Kapatılan vakıf üniversitelerinden devlet veya başka bir vakıf üniversitesine yerleştirilen öğrencilerin aynı ücreti ödemeye devam edeceğini, bununla birlikte YÖK’ün ekstra kontenjan vereceğini kaydeden Özkoçak, “Yaklaşık 15 bin öğrenci açıkta kaldı. Eğitim görme hakkı, anayasal hak. Bu nedenle YÖK ekstra kontenjan açacaktır” dedi. Başka bir okula yerleştirmede yine puan hesabı yapılacağını kaydeden Özkoçak, “Dikey geçiş sınavı gibi düşünmek lazım. Yani isteyen Bilkent’e gidemeyecek. Puanı hangi okula yetiyorsa o okula gidecek” diye konuştu.

Normalleşme Ne Zaman?
Okullardaki normalleşmenin Ağostus sonunda yaşanacağını söyleyen Özkoçak: 5 Ağustos itibariyle rektörlerden gelecek olan listeler YÖK yürütme kurulu tarafından denetlenecek ve sonrasında istihbari soruşturma başlayacak. Ağustos ayının sonunda işlemlerin sona ereceğini, normalleşmenin başlayacağını bekliyoruz." dedi. Öğrencilerin yanında öğrencilerin yanında kapatılan bu üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ve idari personelden FETO’ya karışmış olanların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Özkoçak, bununla birlikte karışmamış olan kişilerin de görevine iadesinin gerektiğini kaydetti.