Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Kumdan Şaheserler Görücüye Çıktı

3900 kez okundu
04 haziran 2015 perşembe

Bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali kapılarını ziyarete açtı. 2015 yılı teması “Dünyanın 7 Harikası ve Mitoloji’’ olarak belirlenen etkinlikte, Antalya sahilleri yine birbirinden ilginç ve etkileyici kum heykellere ev sahipliği yapıyor. Festival sergi alanının yer değişikliği nedeniyle 1 aylık gecikmeyle ziyarete açıldığını belirten Festival Direktörü Cem Karaca, bu yıl 9 farklı ülkeden 22 heykeltıraşın katıldığı etkinlikte 10 bin tonu aşkın nehir kumunun kullanıldığını söyledi.

10 bin ton kum kullanılarak, 30 civarında temanın yüzlerce devasa boyutta kum heykelle canlandırıldığı serginin resmi açılış töreninin 13 Haziran’da düzenleneceğini belirten Karaca, “festival bu yıl da önceki yıllardaki ilgiyle karşılanacağını umuyorum. Artık Antalya’nın geleneksel etkinlikleri arasına giren, kent tanıtımı ve imajına büyük katkı sağlayan Kum Heykel Festivali’nin bu yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaşacağını tahmin ediyoruz’’ diye konuştu.

KEOPS PİRAMİDİ ANTALYA SAHİLLERİNE TAŞINDI

Mitolojik olay ve kahramanların yanı sıra Babil’in Asma Bahçeleri, Halikarnas Mozolesi, Artemis Tapınağı’nın da aralarında bulunduğu Antik Dünyanın 7 Harikasının kumdan heykellerine yer verilen festivalde en çok ilgiyi ise Keops Piramidi ve sfenks görüyor. Festival Direktörü Cem Karaca, 20/1 boyutunda ölçeklendirilen yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki Keops Piramidi’nin birebir oranlarda yapıldığını söyledi.

Karaca, Letonyalı Karlis Ile ve Maija Puncule tarafından 10 günlük performans neticesinde yapılan Keops Piramidi için yaklaşık bin ton kum kullanıldığını belirterek “Yine orjinaline sadık kalarak yapılan sfenks ile birlikte görenleri adeta antik Mısır’a zamanda bir yolculuğa çıkarıyoruz. İlgi muhteşem’’ diye konuştu.

Kaynak Beyazgazete

Etiketler: