Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

KYK Burs ve Kredi Sonuçları Açıklandı

16077 kez okundu
19 kasım 2017 pazar

Üniversite öğrencilerinin merakla açıklanmasını beklediği burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. KYK geçen yıl başlattığı uygulamayı bu yıl da devam ettiriyor ve öğrencilere Ekim ve Kasım ayı burs ve kredi ödemelerini de ödüyor. Ancak KYK’dan burs veya öğrenim kredi hakkı kazanan öğrencilerin ödemelerini alabilmesi için yapması ve dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu sitesinden açıklanan burs ve kredi başvuru sonuçlarının ardından kazanan öğrencilerin bazı işlemleri tamamlaması gerekiyor. Burs ve öğrenim kredisi ödemelerini almak isteyen öğrenciler öncelikle en geç 21 Kasım saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini okuyup onaylamaları gerekiyor.

E-Devlet’te “e-Hizmetler” kısmında “Gençlik ve Spor Bakanlığı” kısmında “Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” yer almakta. Öğrenciler buraya girdikten sonra bilgilerini kontrol ederek ve taahhütnamelerini dikkatlice okuyarak onaylamaları gerekiyor. 21 Kasım saat 23.59’a kadar taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere bu yıl için ödeme yapılmayacak.

18 Yaşından küçük öğrenciler ise anne veya babalarının e-Devlet şifreleriyle burs veya kredi taahhütnamesi için veli onayını tamamlamasından sonra kendi e-Devlet şifreleriyle yeniden giriş yaparak taahhütname onayını gerçekleştirmesi gerekiyor.

Taahhütname onayını tamamlayan öğrencilere Ziraat Bankası’ndan öğrencinin adına hazırlanan banka kartını hangi şubeden ve ne zaman alacaklarıyla ilgili bilgi gelecektir.

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere Kasım ayı sonunda Ekim ve Kasım ödemeleri olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak. Burs ve öğrenim kredisi lisans öğrencileri için aylık 425 TL, yüksek lisans öğrencileri için 850 TL, doktora öğrencileri için ise 1.275 TL olarak ödeniyor. Ayrıca Ocak 2018’de bu ödemelere yine zam yapılması bekleniyor.

 

KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenci arkadaşlarımızın bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı noktalara da değinelim:

  • Öğrenim Kredisi ile Bursun Farkı Nedir: Burs, ihtiyaç sahibi öğrencilerine karşılıksız olarak verilen paradır, yani geri ödemesi yoktur. Öğrenim kredisi ise adından da anlaşılacağı gibi kredidir, yani geri ödemelidir, yani aldığınız bu borç parayı ödemekle yükümlüsünüzdür. Ancak, bazı durumlarda öğrencilerin bursu kesilip, öğrenim kredisine dönüşebileceğine de dikkat etmemiz gerekiyor. (Yanlış bilgi verme, sınıfta kalma/dönem uzatma vs.)
  • Öğrenciler Öğrenim Kredisi Almak Zorunda Mı: Hayır. Öğrenci kendisine öğrenim kredisi çıksa bile, bunu almak zorunda değildir. E-devlet üzerinden sözleşmeyi onaylamadığı ve bir işlem yapmadığı sürece öğrenim kredisi onaylanmayacaktır.
  • Öğrenim Kredisi Neden Kesilir: Üniversiteden ayrılmak, çıkarılmak, uzaklaştırılmak; kayıt dondurmak, üniversitenin kapanması, kurum yurtlarından süresiz ceza almak, asgari ücret düzeyinde bir gelirle çalışmak ve kesin hükümle mahkum olmak gibi durumlarda öğrenim kredisi kesilir.

Ayrıca Öğrenim Kredisi ile ilgili diğer detaylara göz atmak için KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz. 

Etiketler: Kyk Bursu