Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Başladı

908576 kez okundu
07 ekim 2016 cuma

*** 2017-18 Eğitim yılı KYK bursları ile ilgili güncel haberimiz için bu linke tıklayın ***

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve öğrenim kredisine başvurular başladı. Yurt içinde üniversite okuyan öğrencilerin, KKTC’de üniversite okuyan öğrencilerin, yurt dışında üniversite okuyan öğrencilerin ve 15 yaş altı yurt içinde üniversite okuyan öğrencilerin başvurabileceği burs ve öğrenim kredisi başvuruları KYK’nın web sitesinden (kyk.gsb.gov.tr) yapılmakta. Burs ve öğrenim kredisi başvuruları aynı sistem üzerinden yapılmakta olup, başvurular 12 Ekim 2016 saat 23:59’a kadar devam edecektir.

Öğrenim kredisi, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla verilen borç paradır. Burs ise, yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır. Halk arasında Başbakanlık bursu olarak adı geçen burs ile KYK bursu aynıdır. Bu yıl yeni uygulama ile artık Ekim, Kasım, Aralık aylarını da kapsayacak şekilde burs ve kredi ödemeleri yapılacak. Sene başlarında da enflasyon oranında burs ve kredi miktarları artmaya devam edecek.

 

KYK Burs Başvuruları ve Öğrenim Kredisi Başvuruları

KYK bursları ve öğrenim kredisine lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvurabilir. Ancak kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış veya şu an almakta alan öğrenciler başvuramazlar.  Başvuruları e-devlet sistemi üzerinden veya kyk.gsb.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Başvurularınızı 12 Ekim 2016 saat 23:59’a kadar yapabilirsiniz ve bu tarihe kadar güncelleyebilirsiniz.

 

KYK Bursları ve Başvuru Koşulları

KYK’dan daha önce burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler, yabancı öğrenciler, Polis Akademisi ve Askeri okul öğrencileri, yüksek lisans eğitimi sırasında hazırlık sınıfında olan öğrenciler, başvuru sırasında gerçeğe aykırı bilgiler veren öğrenciler, artık yıl öğrencileri ve burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler (maddi koşullar vb.) KYK bursundan yararlanamaz.

Ancak, ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip (şehit çocuğu/kardeşi, gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) olanlar, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde sıralamada ilk 100’e giren öğrenciler ve amatör milli sporcu belgesine sahip öğrenciler yararlanabilir.

KYK bursları, geri ödemesizdir ve aylık 400 TL’dir. Öğrencinin başarısız olması, öğrencinin öğretim kurumundan ayrılması ve diğer bazı durumlarda burs alan öğrencinin bursu kesilir ve öğrenim kredisine çevrilebilir, ancak bir daha burs verilmez. KYK bursları hakkında daha detaylı bilgilere bu haberimizden ulaşabilirsiniz: KYK Bursu (Başbakanlık Bursu) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

KYK Öğrenim Kredisi ve Başvuru Koşulları

KYK burslarına ve öğrenim kredisine aynı başvuru sistemi üzerinden başvuru yapılır. Öğrenim kredisi, adından da anlaşılacağı gibi kredidir, yani geri ödemelidir; yani aldığınız bu borç parayı ödemekle yükümlüsünüzdür. Başvuru koşulları burslar ile aynıdır. Öğrenim kredisi de aylık 400 TL’dir. KYK öğrenim kredisi hakkında daha detaylı bilgilere bu haberimizden ulaşabilirsiniz: KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

KYK Burs Sonuçları ve Öğrenim Kredisi Sonuçları

12 Ekim 2016 saat 23:59’a kadar devam eden başvuruların sonuçları Kasım ayında neticelendirilip bildirilmesi bekleniyor ve Aralık – Ocak ayında işlemlerin tamamlanması öngörülüyor. Öğrenciler burs veya öğrenim kredisi almak istediğine dair onayı yani taahhütnameyi e-devlet üzerinden onaylayacaktır. Eğer öğrenci burs veya kredi almak istemiyorsa, hiçbir işlem yapmasına gerek yok. Ayrıca, bu yıl burs ve kredi ödemeleri Ekim, Kasım, Aralık aylarını da kapsayacak şekilde yapılacak.

Souçlar ise şu adreste açıklanmakta : https://sonuc.kyk.gov.tr

 

 

Etiketler: Burs Kyk Kyk Bursu