Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

LYS 2015 Burs Sayısı Arttırıldı

5136 kez okundu
15 haziran 2015 pazartesi

Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) İlk 10 bin kişiye verilen burslar, bundan sonra ilk 25 bin kişiye verileceği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından söylendi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) başarı sıralamasında ilk 10 bin kişiye verilen burslar, artık 2015 LYS sınavı ile biirlikte ilk 25 bin kişi olarak belirlendi.
Temel bilimlerin tekrardan daha cazip hale getirilmesi konusu Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunda görüşüldü ve burs verilecek öğrenci sayısının artırılmasına oy birliğiyle karar verildi.
Temel Bilimlerde, Fen ve Sosyal Bilimleri seçen öğrencilere verilecek burs kapsamının genişletildiğini söyleyen Bakan, Temel Bilimlerine teşvikin artırılması amacıyla ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavında ilk 10 bin kişiye kadar verilen burslar, Yükseköğretim Kurulunun 'Temel Bilim Programlarını tercih edecek öğrencilerin esas sıralamasının ilk 25 bine çıkartıldığını belirtti.
Temel ve Sosyal Bilimlere verilen desteğin artırılması içim fen ve sosyal bilimler burslarını; matematik, fizik, kimya, biyoloji alanlarında ilk 25 bine giren öğrenciler almaya hak kazanabilecek şeklinde belirtildi.

Kaynak Mymemur

Etiketler: Burs Lys