Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Melek Yatırımcı Ağları Neden Önemli?

5303 kez okundu
06 temmuz 2015 pazartesi

Girişiminizi fikir aşamasından çıkarıp, uygulama yolunda adım adım ilerliyorsunuz. Geçtiğiniz aşamalardan sonra sıra finansal kaynağa başvurmaya geldiğinde kimlerle iletişime geçeceksiniz ? 

Girişimizine yatırım bulabilmek için öncelikle yatırımcıların girişiminizin dahil olduğu alana ilgi duyup duymadığını ve bu alana yatırım yapmak için geçerli sebepleri olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Eğer yatırımcının girişiminizle ilgilenmesi için yeterli sebebi olduğunu düşünüyorsanız, onunla iletişime geçebilirsiniz. İletişim kurduğunuz yatırımcı, sizin hakkınızda bir fikre sahip olmak için size sorular yöneltecektir. Bu tanışma sürecine referansınız ile dahil olmanız yatırımcıyla aranızda oluşabilecek iletişim kopukluklarının önüne geçmenizi sağlar.

Yatırım arayan bir girişimci için düşünülebilecek en uygun senaryo, onu yatırımcıyla tanıştıracak kişinin iş dünyasında saygı duyulan ve fikirleri hali hazırda önemsenen biri olmasıdır. İşte bu noktada melek yatırımcı ağları devreye giriyor ve ulaşmak istediğiniz yatırımcıya sunumunuzu yapmadan önce size hem referans sağlayıp hem de tecrübeler ışığında size yol göstererek, hatalarınızı yolun başındayken düzeltmenize yardımcı oluyor. Tüm bunları mentorluk, proje geliştirme ve iş planı hazırlama konusunda rehberlik ederek sağlıyor. Bunun yanı sıra, birden çok alanla ilgilenen yatırımcı portföyüyle girişiminize yatırım yapabilecek yatırımcıya yönlendirme konusunda da avantajınız oluyor. Böylece ön elemeden geçme şansını elde ederek yatırımcının karşısına daha sağlam bir iş planıyla çıkabiliyorsunuz.

Son zamanlarda melek yatırımcı ağlarının artması ve bu alanda çıkan kanunlar girişimciler için umut verici. Ağ ile çalışmak, rakiplerinize göre daha çabuk ilerlemenizi sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Fikir ve bilgi paylaşımı, yardım sağlamak, kişileri tanıştırmak ve bağlantı kurabilmek, çıkar olmaksızın bir ilişki geliştirmek ve o ilişkiyi devam ettirebilmek bu ağların temel özellikleri arasında.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, melek yatırımcı ağları girişiminiz için en sağlıklı ilerleme yöntemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Üstelik, melek yatırımcı ağları işlevselliğini de arttırarak girişimcilere destek oluyor.

Türkiye’de bugün 12 akredite olmuş melek yatırım ağı bulunmakta; Galata Business Angels, BIC, Keiretsu, Etohum, BUBA, TR Angels, Şirket Ortağım, Metutech-Ban, TEB Özel Melek Yatırım Platformu, İstanbul Startup Angels, Bahariye Melek Yatırım ve İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi. Başvuru yapacağınız kurumu seçerken girişiminize en çok fayda sağlayacağını düşündüğünüz ağa başvurmanın önemi de büyük. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekilde; ağlarda hangi yatırımcıların yer aldığı, adı geçen yatırımcıların daha önce girişimlere yapmış oldukları, yatırımların başarı oranı ve tabii ki tecrübe.

Melek yatırımcı ağına başvurmaya karar verdiğinizde yaşayacağınız süreci merak ediyorsanız, sizleri bu konuda hazırladığımız rehberimizi okumaya davet ediyoruz. Karar vermekte geç kalmayın, bir melek yatırımcı ağı üzerinden girişimcilik ekosistemine dahil olun!

Kaynak Galatabusinessangels

Etiketler: Yatırımcı