Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Öğrenciler İçin Yarı Zamanlı (Part Time) 5 İş Fırsatı

14702 kez okundu
26 nisan 2016 salı

Üniversite öğrencileri, boş zamanlarını çalışarak ve ek gelir sağlayarak değerlendirebiliyor. Biz de bu yazımızda, öğrencilerin çalışarak para kazanabileceği yarı zamanlı işlerden en popüler olanları derledik: 

  • Çevirmenlik

Çevirmenlik, ileri seviyede yabancı dil bilen öğrenciler için en kolay ve rahat işlerden biridir. Yayınevleri, dergiler, tercüme büroları veya araştırma kurumları için çeviriler yaparak kendinize kısa zamanda gelir sağlayabilirsiniz. Özellikle de İngilizce haricinde Japonca, Rusça, Arapça, Çince gibi talebi yüksek olan dilleri biliyorsanız çevirdiğiniz yazıya karşılık geliriniz de artabilir.

Ayrıca internet üzerinden çeviri servislerini kullanarak, makale & haber çevirileri yapabilir, yine internet üzerinden teslim edebilirsiniz. Bu konuda birçok servis ve ilan bulunmaktadır.

  • Üniversitede Kısmi Zamanlı Öğrenci Olarak Çalışmak

Üniversiteler, öğrencilerine yemekhane, kütüphane, bilgisayar laboratuvarları gibi bölümlerinde kısmi zamanlı olarak çalışma fırsatı sunmakta. Kısmi zamanlı çalışma sistemi, öğrencilerin ders saati dışındaki boş zamanlarında geçici işlerde çalıştırılarak maddi kazanç elde etmelerini sağlar. Çalışma sistemi genellikle saat bazındadır. Başvurular için ilgili birimlerdeki duyurularını takip edebilirsiniz.

  • Anketörlük

Günümüzde üniversite öğrencilerinin en çok başvurduğu işlerden olan anketörlük, günlük performansınıza göre gelir elde etmenizi sağlar. Yaşadığınız şehirdeki anket & araştırma kurumlarına başvurarak boş zamanlarınızda anketörlük yapabilirsiniz.

  • İnternet  

Son birkaç yılın en önemli gelir kaynaklarından olan internet sayesinde, birçok yöntem ile büyük gelirler elde edebilirsiniz. E-ticaret, mobil uygulama geliştirme, içerik & video yayıncılığı gibi işlerle kendinize maddi kaynak sağlayabilirsiniz. Örneğin, Android veya iOs programlama biliyorsanız mobil uygulama geliştirerek Play Store veya Apple Store üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Veya Clansy, Twitch, Younow gibi platformlardan canlı yayın yaparak bağış sistemi ile gelir sağlayabilirsiniz. Bir diğer örnekte de, 2.el alışveriş siteleri aracılığıyla al-sat yaparak e-ticaret yapabilirsiniz.

  • Editörlük & Redaktörlük

Redaktör, çeviriyi özgün metinle karşılaştırarak doğru ve eksiksiz çevrilmiş mi diye kontrol eden kişilere denir. Eğer okumayı seviyorsanız ve dilbilgisi açısından yetkinseniz, yayınevleri, tercüme büroları veya dergiler için redaktörlük veya editörlük yaparak proje bazlı gelirler elde edebilirsiniz. 

 

Etiketler: Kariyer Parttime