Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Öğrenciler İçin Kredi Kartı ve Banka Kartı

42861 kez okundu
25 eylül 2016 pazar

Kredi Kartı ve Banka Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar tarafından kişilere verilen, para, çek, senet gibi araçların kullanımına alternatif olan bir ödeme biçimidir. Kredi kartı, alınan malın ya da yaptırılan hizmetin bedelinin söz konusu kartı veren yerce ödenme güvencesini verir. Kredi kartı ile peşin veya taksitli alışveriş yapabilirsiniz, nakit avans çekebilirsiniz, faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Yani kısaca kredi kartı ödeme ve borçlanma aracıdır. Her kredi kartının belli bir limiti vardır ve harcadığınız miktarı bir sonraki ay belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir.

Kredi kartının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Para taşımak zorunda kalmazsınız.
  • Taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
  • Nakit para taşımaya göre daha güvenlidir.
  • Otomatik ödeme talimatları vererek faturalarınızı otomatik ödeyebilirsiniz.
  • İhtiyaçlarınızda ve acil durumlarda yardımcıdır.

Tabi unutulmamalıdır ki, kredi kartları sadece ödeme ve borçlanma aracıdır. Yani bugün yaptığınız harcamaları günü geldiğinde tekrar ödemek zorundasınız. Bu yüzden gelirinize, bütçenize uygun limitli bir kredi kartı çıkarmak, ileride kredi kartı borçlusu olmanızı önleyecektir.

Kredi kartı bir ödeme ve borçlanma aracı olduğu için, almak için belli şartlar vardır. Kredi kartı alabilmek için 18 yaşından büyük olmalı, belgelenebilir bir gelire sahip olmalı, iyi bir kredi notuna sahip olunmalıdır. (Kredi notu, sizin daha önce kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanma performansınızı gösteren bireysel bir puandır.) Ancak öğrenci olmanız halinde, belgelenebilir bir geliriniz olmasa da kredi kartına başvurabilirsiniz.

Banka kartı veya bankamatik kartı, bankalar tarafından kişilere verilen ve kartın alındığı bankada açılan hesaba bağlı olan karttır. Hesabınıza yatırmış olduğunuz para dahilinde ödeme yapabileceğiniz bankamatik kartı, bankacılık işlemlerinde kullanılan bir araçtır. Kredi kartından farklı olarak alışverişlerde taksit yapamazsınız, herhangi bir limiti yoktur ve hesabınıza ne kadar para yatırırsanız o kadar para kullanabilirsiniz.

Bankamatik kartının avantajları şunlardır:

  • Nakit para bulundurmaya göre daha güvenlidir; şifre belirlediğiniz ve kendi adınıza olan kartınızda paranızı güvenle saklayabilirsiniz.
  • Harcamalarınızı takip edebilirsiniz.
  • İnternet alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
  • Birikiminizi, tasarruflarınızı bankamatik kartlarında yapabilirsiniz.

Bankamatik kartı için 18 yaşından büyükler (18 yaşından küçükler velileri ile) istedikleri bankaya başvurabilirler. Bankamatik kartı için herhangi bir gelir belgesine gerek yoktur.

 

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartına başvurmak için gereken şartlardan biri de belgelenebilir bir gelire sahip olmaktır. Ancak öğrenciler için bu durum istisna olabiliyor. Bankalar öğrenciler için düşük limitli ve öğrencilere uygun kampanyalara sahip kredi kartları vermekte. Öğrenci belgesi ile yapacağınız başvurularda öğrencilere özel kredi kartlarından yararlanabilirsiniz.

 

Öğrenciler İçin En iyi Kredi Kartı

Birçok banka artık öğrencilerin bütçesine ve yaşamına uygun kredi kartı vermekte. Genellikle 500 – 600 TL limite sahip olan bu kartlar ile her türlü peşin veya taksitli alışveriş yapabilir, online alışverişlerde kullanabilir, nakit avans çekebilirsiniz. Öğrencilere uygun bazı kredi kartları, İş Bankası’nın İş’te Üniversiteli, Garanti Bankası’nın Bonus Genç, TEB’in ÜniversiTEB, Ziraat Bankası’nın Genç Kart, Akbank’ın Exi26, HSBC’NİN Advantage Campus, VakıfBank Like Card, Yapı Kredi Bankası’nın Play Card, Finansbank’ın CardFinans GO kartlarıdır. En çok talep gören öğrenci kredi kartları bunlar olmakla birlikte diğer bankalarda da öğrencilere uygun kredi kartları yer almakta.

 

Öğrenciler İçin En İyi Banka Kartı

Bankamatik kartları, herhangi bir limiti olmayan ve sadece hesabınıza yatırdığınız parayı kullanabileceğiniz kartlardır. Bankalar, öğrencilere özel olarak herhangi bir ücret kesmedikleri, aidat almadıkları bankamatik kartları vermekte. İş Bankası, Finansbank Enpara, Ziraat Bankası, Yapı Kredi gibi bankalar özellikle öğrencilerden herhangi bir ücret talep etmiyor. Kesinti olması halinde de başvurduğunuz takdirde tekrar iade etmekte. Ayrıca Enpara, CepteTeb gibi internet şubesi olan bankalar da herhangi bir ücret kesmeyen bankamatik kartları veren bankalar arasında yer almakta.

 

Öğrenciler Kredi Çekebilir Mi?

Üniversite döneminde, hele de şehir dışında okuyorsanız okul, yemek, barınma, ulaşım derken birçok masraflar üst üste gelebiliyor ve bütçeyi zorlayabiliyor. Bu masrafların altından daha rahat kalkmanın bir yolu da kredi çekmek, ancak kredi çekmek için öncelikli olarak belgelendirilebilir bir gelire veya sağlam bir kefile sahip olmak gerekiyor. Öğrenciler de genellikle bir mesleğe sahip olmadıkları için kredi başvurusu yapamıyorlar. Ancak öğrenciler, öğrenci veya kayıt belgesi ve velisiyle birlikte Eğitim Kredisi adı altında verilen ihtiyaç kredilerine başvurabilir ve eğitim, kurs, dershane gibi masraflarına kaynak oluşturmak için kredi çekebilirler. Eğitim kredisi ile ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kredi Kartı ve Banka Kartında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ve bankamatik kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Özellikle son dönemde artan dolandırıcılık vakalarından dolayı, kullanıcıların şifrelerini, kartın arkasında bulunan CVV kodunu ve ön yüzünde bulunan müşteri numarasını tanımadığı kişilerle paylaşmaması gerekir. Özellikle telefonla dolandırmaya çalışan dolandırıcılara karşı dikkatli olmalı, banka numaraları haricinde bireysel numaralarla herhangi bir bilgi paylaşılmamalıdır. Ayrıca kredi kartı ve bankamatik kartlarında bulunan 3D Secure sistemini aktif ederek, herhangi bir online alışveriş sırasında telefonunuza onay kodunun gelmesi sağlanabilir, böylece kartınızın bilgileri çalındığında kontrolünüz dışındaki alışverişlere onay vermeyebilirsiniz.

Kredi kartı ve banka kartı seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kesilen ücretler ve aidatlardır. Bazı bankalar müşteriyi bilgilendirmeden hesap işletim ücreti, yıllık aidat veya başka işlemler adı altında ücretler kesmekte, size ekstra masraf çıkarmaktadır. Bu yüzden başvuru yapacağınız bankanın herhangi bir ücret, aidat almamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi kartları, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir ödeme ve borçlanma aracıdır. Son yıllarda bilinçsizce yüksek limitlerle çıkarılan kredi kartları bir süre sonra borçları ödenemeyerek kullanıcıların başını ağrıtmakta. Bu yüzden aylık gelirinize uygun ve ödeyebileceğinizi düşündüğünüz limitte kredi kartı çıkarmak son derece önemli. Ayrıca kredi kartı borcunuzu zamanında ödemek hem kredi notunuzun yükselmesinde hem de kişisel bütçenizdeki yerinde son derece önemlidir. Aksi takdirde kredi kartı borcunun asgarisinden daha azını ödemek veya hiç ödememek kredi notunuzu düşürebilir, ileriki dönemlerde kredi ve kredi kartı başvurularınızı etkileyebilir, hatta adli takibe alınmanıza sebep olabilir.