Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Okullarda Açılan Üniversite Kursları Ne Olacak?

4406 kez okundu
21 temmuz 2015 salı

Anayasa Mahkemesi'nin dershane kararının ardından, liselerde üniversiteye hazırlık amacıyla açılan haftasonu kurslarının durumu sıkıntıya girdi. Okullar ve öğrenciler ne yapacağını şaşırtı.

AYM kararından önce dershanelerin tamamen kapanacağı düşüncesinden hareketle çok sayıda devlet lisesi ve özel okul, kendi içlerinde üniversiteye hazırlık kursları açmıştı. Bazı okullar hem kurslarda ders verecek öğretmenlerle hem de velilerle anlaştı. Ancak şimdi dershaneler devam ederse okullardaki üniversiteye hazırlık kurslarına ilgi gösterilmeyeceği düşünülüyor. Kurslar için kadrolu öğretmenler alan okul müdürleri şimdi kara kara düşünüyor.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi: 12'nci sınıflardaki 160 öğrenci için üniversiteye hazırlık kursları ağustos ayında başlayacaktı. Velilerden dilekçeler alındı, hazırlıklar yapıldı. Kendi öğretmenleriyle kurs vermeyi düşünen lise, ihtiyaç olması durumunda dışarıdan da ücretli öğretmen takviyesi yapacaktı. Ancak AYM kararından sonra lise yetkilileri belirsizlikle karşı karşıya. Okuldan, dersanelerden dönüşen temel liselere nakil yaptıran öğrenci ise yok.

İstanbul Erkek Lisesi: 11 ve 12'nci sınıftaki 360 öğrenciye eylül ayında üniversiteye hazırlık kursu vermeyi planlayan lise şimdi Bakanlığın izleyeceği yolu bekliyor. Lise yetkilileri kurs için hazırlıklarının sürdüğünü ancak okuldaki kurslar yerine dershaneye gidecek öğrencilerin olabileceğini belirterek, "Bakanlık kurs açın dedi, açtık. Öğrenciler gelir mi bilemiyoruz. Bakanlık kararına göre hareket edilecek" diyor. Temel liseye henüz geçiş olmadı.

Kabataş Lisesi: Okulda 12'nci sınıfta okuyan 170 öğrenciye temel derslerde takviye kursları verilmesi planlanıyordu. Kurslar eylül ayında başlayacaktı. Lise vakfı ve veliler bu konuda çalışmaları birlikte yürütüyordu. Lise yetkilileri şimdi ne olacağını bilemediklerini belirterek, "Kursların durumuna öğrenciler karar verecek. Bakanlıktan gelen yanıta göre hareket edeceğiz. Çıkan kararla kurs yerine dershaneler devam ederse onlara gitmek isteyen öğrenciler olur" diye bilgi veriyor. Temel liseye nakil yaptıran öğrenci yok.

Beyoğlu Anadolu Lisesi: Eylül ayında son sınıftaki 68 öğrenci için kurs açmayı planlıyordu. Kurs vermeyi kabul etmeyen öğretmenlerin yerine dışarıdan ücretli öğretmen alınacaktı. Ancak okul yetkilileri şimdi ne yapacaklarını bilemediklerini söylüyor: "Temel liselere gitmeyi düşünen öğrenciler vardı. Hala var. Şimdi okullar açıldığında kurslara devam etmek isteyenler için planladığımız çalışmalara devam edeceğiz. Ama dershaneler devam ederse, çocukların bir kısmı oraya gider. Okul kurslarına ilgi azalır." Okula henüz temel liseye nakil için dilekçe verilmedi.

Mecidiyeköy Anadolu Lisesi: Ara sınıflardaki 5 öğrenci nakille temel liselere geçti. 12'nci sınıfta okuyan 100 öğrenciden 40'ı ise temel liseye geçmek için araştırma yapacakları ve okuldan ayrılmak istedikleri bilgisini yöneticilerle paylaşmıştı. Şimdiye kadar nakil yapmak için başvuru olmadı. Okul, eylül ayında üniversiteye hazırlık kursu açmayı planlıyordu. Ancak dershaneler devam edeceği için bu kurslara ilginin azalacağı düşünülüyor.

Habire Yahşi Anadolu Lisesi: 4 öğrenci temel liselere nakil dilekçesi verdi. Ancak henüz temel liseye kesin kayıt yapan yok. Okul, lise son sınıfta okuyan 250 öğrencisi için kurs açmayı planlıyordu. Ancak şimdi bu kurslara ilginin olup olmayacağı konusu belirsiz.

Kaynak Memurhaber

Etiketler: Üniversite Öğrenci