Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

ÖYP Tercih İşlemleri Başlıyor

3946 kez okundu
05 ağustos 2015 çarşamba

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı (ÖYP) kadro ilanlarını yayınladı. YÖK, yaptığı duyuruda hangi okula kaç personel alacağını da duyurdu. Buna göre 8 personel alacak olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, en çok kadro açan okul oldu. Öte yandan YÖK'ün yaptığı yazılı açıklamaya göre ÖYP tercih işlemleri 5-10 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Başvurular, YÖK’ün internet sitesinden, e-devlet şifresiyle tamamlanabilecek. Tercihlerde ALES  ve 35 yaşını doldurmamak şartı aranacak.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) tercih işlemleri 5 Ağustos'ta başlayacak. ÖYP tercih işlemleri YÖK'ün resmi sitesi üzerinden e-Devlet şifresi kullanılarak yapılacak. "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul Ve Esaslar" uyarınca, Yükseköğretim Kurumlarımızın araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacaktır. Başkanlığımızca 07-08-09-10/07/2015 tarihlerinde Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimleri alanlarında yapılan Alan Sınavına katılan adaylar, söz konusu yerleştirme işlemi için tercih yapabileceklerdir.

Başvuru yapılabilmesi için adayların, 31.07.2008 tarihli Resmi gazetede yayımlanan "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"te belirtilen şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, Alan Sınav Puanı ile araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının % 25’i, Alan Sınav Puanının % 40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınacaktır.

03/08/2015 tarihinde ilan edilen ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri 05/08/2015 (Saat:14:00) – 10/08/2015 (Saat:18:00) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

Kaynak Mynet

Etiketler: Tercih Öyp