Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Özgeçmişinizde Fazladan Kalabalık Yaptırmamak İçin Bulundurmamanız Gereken 7 Madde!

3718 kez okundu
18 eylül 2015 cuma

Özgeçmişinizde mutlaka bulundurmanız gereken bilgilerle ilgili birçok yazı okumuşsunuzdur.

Biz ise sizler için, hangi maddeleri eklememeniz gerektiğini açıklayan bir liste hazırladık.

CV'leri elden geçirme vaktidir arkadaşlar!

1
Mezun Olmadığınız Okullar

Belki kısa bir dönem okuyup, oradan başka bir üniversiteye geçmişsinizdir. Bunların özgeçmişinizde olmasına gerek yok, çünkü iyi bir firma sizden not ortalaması da isteyecektir ve not ortalaması yazamayacağınız okulları eklemenize gerek yok. Sözlü mülakatta anlatmanız daha aydınlatıcı olacaktır.

2
Birkaç Farklı Adres

Hayır sadece ikamet ettiğiniz posta adresinden bahsetmiyoruz. Gereksiz web sitesi adresleri ve hatta işinizle alakası olmayan sosyal medya hesap adreslerinizi eklemeye hiç gerek yok. İstenirse, verirsiniz.

3
Not Ortalaması

Eğer not ortalamanız iyi değilse ve güvenmiyorsanız, kimsenin gözüne sokmanıza gerek yok. Özgeçmişinize eklemeyin. Eğer sizden istenirse zaten vermek zorundasınız. İstenmediği sürece, fazladan kalabalığa hiç gerek yok.

4
Aldığınız Dersler

Böyle bazı örnekler gördüğümüz için yazıyoruz, bölümünüz zaten yeterli. Aldığınız dersleri özellikle listelemenize hiç gerek yok. Aklınızdan bile geçirmeyin. Mülakat esnasında sırası gelirse, ballandırarak anlatmanız kafi!

5
Hobiler

Eğer gerçekten de çok özel ve hatta pozisyonla alakalı olabilecek hobileriniz varsa ekleyin. Onlar dışında ise, sinemaya gitmek ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi klişe maddelerin, özgeçmişinizi sıradanlaştıracağını unutmayın!

6
Fotoğraf

Eğer sizden özellikle istenmediyse, fotoğraf eklemenize gerek yok.

Elbette oyunculuk gibi bir pozisyona da başvurmuyorsanız!

Hele selfie olayına falan aman diyelim girmeyin!

7
Tüm Mesleki Kariyerinizin Dökümü

Tamam henüz daha çocukken garsonluk yaptınız ancak şimdi bankada bir pozisyona başvuruyorsunuz. Eğer pozisyonla alakalı değilse, yaptığınız bütün kariyer dökümünü, özgeçmişe kopyalamanıza gerek yok. İşle alakalı basit ve yararlı bilgiler dışında her şey, o kağıtta fazlalık olacaktır.

Başarılar!

Etiketler: