Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Özyeğin Üniversitesi Sürdürülebilirlik Konusunda Dünyaya Örnek Oldu

4064 kez okundu
09 şubat 2016 salı

Yeni kurulmasına rağmen kısa sürede önemli başarılara imza atan Özyeğin Üniversitesi, University of Oxford, Harvard University, Princeton University, Yale University, University of California-Berkeley, University of British Columbia, Technical University of Denmark, Hong Kong University of Science and Technology gibi dünyanın saygın üniversiteleri ile beraber, ‘sürdürülebilir üniversite’ konusunda örnek teşkil eden uygulamasıyla, uluslararası alanda kabul gördü. İlk defa bir Türk üniversitesi Küresel Üniversite Liderleri Forumu’nun en iyi örnek vaka çalışmalarının yer aldığı yıllık raporun bir parçası oldu.

Geçtiğimiz günlerde Davos'ta gerçekleşen 2016 Dünya Ekonomik Forumu (DEF) görüşmelerinde, Uluslararası Sürdürülebilir Kampüs Ağı (ISCN) ile DEF'in akademik platformu olan Küresel Üniversite Liderleri Forumu, dünyanın lider üniversiteleri tarafından sunulan ve "sürdürülebilir üniversite" alanında örnek teşkil eden vaka çalışmalarını paylaştı.  Özyeğin Üniversitesi de dünyadan en iyi örnek vaka çalışmalarının yer aldığı bu yıllık raporun bir parçası oldu. 

Özyeğin Üniversitesi, üniversitelerin kurumsal ortaklarla işbirliği halinde sürdürülebilirlik becerilerini nasıl geliştirdikleri ve kapasitelerini nasıl arttırdıklarını ele alan “Kapasite Arttırımı” ve ”En İyi Uygulamalar için İnnovasyon” konulu seçili vaka çalışmaları ile kabul edilen 19 üniversiteden biri oldu. Bu üniversiteler arasında University of Oxford, Harvard University, Princeton University, Yale University, University of California-Berkeley, University of British Columbia, Technical University of Denmark, Hong Kong University of Science and Technology gibi dünyanın önemli ve lider üniversiteleri yer aldı. 
Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan Uluslararası Sürdürülebilir Kampüs Ağı, sürdürülebilirliği kampüs operasyonları, eğitim-öğretim ve araştırma ile bütünleştirmek için el ele vermiş 20'yi aşkın ülkeyi ve 80 üyeyi temsil eden, dünyanın lider üniversiteler ve yüksekokullarından oluşuyor. 

Raporda, gelecekteki liderlerin becerilerini geliştirmek, kapasitelerini arttırmak ve değişim sağlamak için işbirliği yapmaya ve inşa edilmiş verimli ortamlarda inovasyon yaratmaya odaklanıldı.
 
Özyeğin Üniversitesi'nin ‘Sektörel Eğitimde Başlıca Odak Noktalarından Biri Olarak Sürdürülebilir Gelişim İlkeleri Anlayışı’ adlı vaka çalışmasında, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve İklim Değişikliği Konferansı COP21 kararlarıyla uyum içinde üniversiteler olarak, önemli bir görev üstlenmenin önemi ve gerekliliği vurgulandı. Bu tür tamamlayıcı ve kapsayıcı programları da içeren çalışma, sürdürülebilir bir dünyaya yönelik çabalarda özel sektör ile üniversiteler arasındaki ortaklıklar için geliştirilmiş yenilikçi araçlara örnek teşkil etti.

 
Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, üniversitenin yenilikçi vizyonunun somut bir örneği olarak Çekmeköy Kampüsünün bulunduğu çevreye hem kültürel, hem de fiziksel açıdan katkıda bulunacak biçimde, çevre odaklı davranmayı temel ilkelerinden saydığını belirtti. Gençtürk, Özyeğin Üniversitesi’nin sektörel eğitimde başlıca odak noktalarından biri olarak Sürdürülebilir Gelişim İlkeleri Anlayışını benimsediğini de şu sözleriyle vurguladı: “Özyeğin Üniversitesi’nin kendi gelişim stratejisine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Sektörel Eğitimde Başlıca Odak Noktalarından biri olarak Sürdürülebilir Gelişim İlkeleri Anlayışı’, ÖzÜ öğrencilerinin iş dünyasında talep edilen doğru donanıma daha hızla kavuşmaları hedefiyle oluşturulan Sektörel Eğitim ve Öğrenci Gelişimi programının önemli bir parçası olmuştur. Mezunlarımızın rekabetçi ve zorlu iş ortamlarında tercih edilen, fark yaratan bireyler olmaları için, akademik eğitimlerinin yanı sıra, sosyal, sportif, kültürel yönden gelişimlerini de sağlamaya; çevreye ve topluma duyarlı kişiler olarak yetişmelerine eğitimimizin her aşamasında önem veriyoruz. Bu anlayışla paralel bir girişim olarak, konuk konuşmacılar, sektör analizleri ve vaka çalışmalarından, şirketlerde uygulamalı projelere kadar uzanan değişik öğrenim yöntemlerini bünyesinde barındıran ve altı farklı dersten oluşan “Sektörel Çözümler” modelimizi uygulamaktayız.  Sınıf içi deneyimlere ilaveten,  Sektörel Çözümler modelinin sistematik bir şekilde planlanmış staj fırsatları ile öğrencileri sahaya çıkararak, onların farklı sektörleri ve farklı iş kollarını bizzat deneyimlemesine olanak tanıyan ikinci boyutu ile derinleştiriyoruz. Sürdürülebilir gelişim ilkelerinin entegrasyonu, bu modelin sunmaya çalıştığı temel unsurlardan biridir ve bunun için içselleştirilmiş bir yaklaşım benimseyerek, bu ilkeleri mümkün olduğunca eğitimlerimize dâhil etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda tüm fakülte ve yüksekokullarımızda, sürdürülebilirlik üzerine verilen derslerimiz bulunuyor.”