Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Özyeğin Üniversitesi ENO Treelympics Ödül Töreni’ne Ev Sahipliği Yapıyor

4144 kez okundu
07 aralık 2015 pazartesi

Özyeğin Üniversitesi, 2004 yılından bu yana sürdürülebilir gelişim için çevreyi koruyarak ve ağaç dikerek çalışan online -global çevre programı ENO (Environment Online) kapsamında, “barış, çevre, sürdürülebilirlik” konularını kapsayan uluslararası çevre projesi “ENO Treelympics” ödül törenine ve seminerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  

Eğitim kurumlarının yanı sıra  sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin de yer aldığı ENO Programı 2015 Treelympics Ödül Töreni ve Semineri, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ev sahipliğinde, Finlandiya Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’ndan üst düzey yetkililer, Orman Bakanlığı’nın farklı birimlerinden ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nden yöneticiler, Özyeğin Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenler, Ege Orman Vakfı, ENO Türkiye ile Türkiye ve Dünyadan ENO Okulları katılımıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleşecek. Seminer ve Ödül töreninde ENO Kurucusu Mika Vanhanen ile LEAF Uluslararası Direktörü Rachel Boyle da yer alacak. 

Geçtiğimiz yıl bu programa Türkiye’den katılan ilk üniversite olan Özyeğin Üniversitesi’nde yapılacak tören ve seminer kapsamında, yıl boyunca yapılan fidan dikme etkinliğine katılan ve ilk 10’a giren ülkelerin temsilcilerine ödülleri verilecek. Bu yılın birincisi ise bu seminerde ilan edilecek.  Seminere davet edilen 10 ülkenin temsilcileri, Özyeğin Üniversitesi’nde de Barış fidanı dikecek.
Etkinliğin açılış akşamı olan 8 Aralık’ ta ayrıca Shakespeare Soneleri besteleriyle bir de konser gerçekleşecek.  
Özyeğin Üniversitesi 2014-2015 ve 2015-2016 akademik yıllarının açılışlarında gerçekleştirdiği fidan dikme etkinlikleri ile ENO Sürdürülebilirlik ve Barış Korusunu oluşturmuş ve Çekmeköy Kampüsünde dikilen fidan sayısı 1000’e ulaşmıştı.

ENO Treelympics Yarışması’nın 2014 Yılı birincisi Türkiye olmuş, ENO Türkiye’nin katkılarıyla bu yılki ödül töreninin ülkemizde, Özyeğin Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasına karar verilmişti.

ENO Hakkında
ENO  2004 yılında Finlandiya’da kurulmuş sürdürülebilir gelişim için çalışan  online bir çevre programıdır. 10 yıl önce 30 ülkeden 50 okul ile projeye başlayan ENO bugün 157 ülkede 10.000 okul ile 17 milyon ağaç dikmiş  global bir çevre programıdır. ENO dünya barışına çevreyi koruyarak ve ağaç dikerek   katkıda bulunmaya çalışmaktadır  ve bu kapsamda temel hedefi 2017 yılına kadar tüm dünyada 100 milyon ağaç dikmektir.
 
Her yıl Eylül ve Mayıs aylarında tüm dünya ile aynı anda fidan dikim töreni yapılmaktadır.
 
ENO Türkiye 2009 ‘dan beri ENO programında aktif olarak yer alıyor ve bu program kapsamında Türkiye’de 50.000’den fazla ağaç dikilmesini sağladı.

Özyeğin Üniversitesi hakkında:
Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanan Özyeğin Üniversitesi, ilk 5 yılda öğrencilerine 200 milyon TL karşılıksız burs sağladı. 2015-2016 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin % 86,8’i burslu öğrenim gören üniversite, 5 fakülte ve 3 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla eğitim vermekte; Çekmeköy’de bulunan Türkiye’nin ilk LEED Gold Sertifikalı kampüsünde, toplam 280 bin metrekare alanda, öğrencilerini hayata hazırlamaktadır.

Etiketler: Üniversite Ödül