Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı - PYBS 2016 Sonuçları

126959 kez okundu
26 temmuz 2016 salı

Ülkemizde yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği sınav sonuçlarından birisi de PYBS (Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı). Beşinci sınıftan onbirinci sınıfa kadar olan öğrencilerin 21 Mayıs 2016’da girdiği sınav sonuçları ise 15 Temmuz'da açıklandı. Bu sınava giren öğrenciler ya burs kazanmak ya da parasız yatılı pansiyonlarda kalma hakkı elde etmek için ter döktüler. Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) başvuru ve uygulama e-kılavuzunu yayınladı. İlgili kılavuzda veliler, öğretmenler, okul yöneticileri ve öğrenciler için PYBS konusunda detaylı bilgiler bulunuyor. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na başvurular öğrenci velisince okul müdürlüklerine 21 Mart-8 Nisan arasında yapılmıştı. 2017 yılında da benzer bir takvim olması bekleniyor.
 

PYBS Bursluluk Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

21 Mayıs tarihinde yapılan PYBS sonuçları 15 Temmuz’da açıklandı. MEB, yayınladığı e-kılavuzda öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa başvuru ve yerleştirilmeleri ile ilgili usul ve esaslar hakkında bilgilendirme yapıyor. Buna göre sekizinci sınıf öğrencileri ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacağından ayrıca PYBS’ye katılmayacak. Başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine iletilmesi yeterli. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak. Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrencilerden, meslek lisesi, teknik lise, genel lise, imam hatip lisesi program türlerinde öğrenim gören 11’inci sınıf öğrencileri, 01-14 Ağustos arasında okul müdürlüklerine başvurarak yatılılık ve bursluluk tercihlerini yapacak. Tercih yapmayan öğrenciler ise bu haklarından faydalanamayacak

 


PYBS Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğrenirim?

Sınav sonuçları MEB web sitesinden öğrenilebiliyor. Adaylar MEB web sitesindeki şu adrese tıklayıp TCK numaraları ve doğum tarihleri bilgilerini girerek sonuçlarını öğrenebilirler.
 

 

Etiketler: Pybs 2016 Sınavlar