Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Patek Philippe Mi Apple Watch Mu?

2858 kez okundu
23 kasım 2015 pazartesi

Deloitte, küresel kol saati pazarına ilişkin çarpıcı verileri içeren ‘İsviçre Saat Sektörü Araştırması’nı yayınladı. Kol saatleri ihracatında küresel olarak üç ülke öne çıkıyor.

İsviçre, adet bazında en önemli iki rakibi Hong Kong ve Çin kadar fazla ihracat gerçekleştirmese de, tutarsal olarak kol saati ihracatı açısından lider konumda bulunuyor. Bunda da en önemli etken birçok İsviçre saat markasının lüks segmentte yer alması olarak ortaya çıkıyor. Rolex, Patek Philippe, IWC, Omega, Hublot, Tissot gibi lüks markalar sayesinde kol saatinin anavatanı İsviçre, 2014 yılında sadece saat ihracatından 21 milyar İsviçre Frankı gelir elde etti.

İhracat oranı son 4 yılda yüzde 38 büyüyen kol saati, ülkede en çok ihraç edilen ürünlerin başında geliyor. Öte yandan dünya genelinde hâkim olan olumsuz ekonomik görünüm, İsviçre para biriminin yüksek değeri, akıllı saatlerin yükselişi gibi sebepler bu ünlü markaları tehdit ediyor.

Tehlikenin farkındalar

Lüks saat kategorisinde halen talep yüksek ancak önümüzdeki yıllarda trend değişikliği İsviçre saatleri için bir tehdit olabilir. Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Perakende Sektör Lideri Hakan Göl konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “İsviçre kol saati sektörü için akıllı saatler sıcak bir gündem konusu haline gelmiş durumda. Fiyatlar, pil ömrü, akıllı telefonlar akıllı saatlerin yaygınlaşması önünde engel teşkil etse de araştırmanın yapıldığı Çin, İtalya, Fransa gibi pazarlarda tüketiciler klasik kol saati yerine akıllı saatlere daha fazla ilgi gösteriyor. Apple’ın Apple Watch lansmanını yapmasıyla İsviçreli yöneticilerin bu konudaki farkındalığı da artmış durumda.  İsviçreli şirketler bakir olan akıllı saat piyasasında alternatif ürünler geliştirerek fırsatlardan yararlanabilirler. İsviçreli saat markalarının, İsviçre kalite standartlarında ve daha uzun pil ömrü olan akıllı saatler üretme konusundaki isteklilikleri ve yetkinlikleri, İsviçreli üreticiler için fırsat alanı olabilir.”

21 milyar franklık ihracat

DELOITTE’UN küresel kol saati pazarına ilişkin raporuna göre, İsviçreli kol saatlerinin fiyatı arttı. 2000 yılında ortalama 310 İsviçre Frankı olan kol saatleri, 2014 yılı sonunda ortalama 730 İsviçre Frankı’na kadar yükseldi. İsviçre, bu fiyatlarla 2014 yılında yaklaşık 21 milyar İsviçre Frankı değerinde kol saati ihraç etti.  

Kaynak 

Etiketler: Saat