Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Piknik Tadında Festival

2648 kez okundu
27 mayıs 2015 çarşamba

30 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek olan “Güzel Bir Gün” festivali, hepimizi gün boyu çimenlerde yayılmaya, iyi yemeklerle doymaya, iyi müzik dinlemeye ve tüm kışın kirini üzerimizden atmaya bekliyor.

Ne Teoman şarkısı ne de Michael Hoffman’ın aynı adlı filmi. Bu yepyeni bir festival. Yaptıkları her iş zaten festival havasında olan ama şehrin en keyif sahibi, en kendine has, diğerlerine yön veren insanları diyebileceğimiz bir grup insan düzenliyor bu festivali. Kendilerinin gitmek isteyecekleri gibi bir festival... Yani bizi rahat, çimlerde müzik dinleme moduna sokacak günlerin ilk adımı diyebiliriz “Güzel Bir Gün” için.
¦¦ ‘Güzel Bir Gün’ nasıl çıktı ortaya? “Geçen sene Kilyos’ta MiniFest ile Souq aynı güne gelmişti. Bütün arkadaşlarımız bölünmüştü. Bizim aklımız orada, onlarınki burada kalmıştı. ‘Biz niye böyle ayrı ayrı iş yapıyoruz, hep beraber olalım’ demiştik” diye anlatıyor Yaprak Aras. Mehmet Ağaoğlu, sözü devralıyor: “Hemen Küçükçiftlik ile görüştük, Nevzat ‘Biz de dahil olalım’ dedi, çok sevindik. Biz hep gece işleri yapıyorduk ama bu kez gündüz festivali olsun istedik. 5 aydır uğraşıyoruz. Bizde parkta konser, festival düzenleme imkânı yok. Sanatçı ile dinleyicinin iç içe olduğu alanlar yok. En azından Küçükçiftlik’e ulaşım kolay, açık hava diye düşünerek orayı seçtik. Piknik havasını yakalamak istiyoruz orada. Ana temanın müzik olduğu ve herkesin daha çok geceye doğru toplandığı bir festival olmasından ziyade gündüzden gelip keyif alınabilecek, müziğin günün her saatine yayıldığı bir festival bu. Gündüz kısmını Yaprak hallediyor, gece kısmını biz.” Nevzat Ataray da ekliyor: “Şunu getirelim de çok bilet satalım gibi bir düşüncemiz olmadı. Biz ne dinlemek istiyorsak onu davet ettik.”
TANIŞ ONUNLA 
“Biz süper aktivist insanlar değiliz ama ‘Sadece tüketim, eğlence etkinliği olmasın’ dedik. İçi boş işler de istemedik. Gerçekten bir amaç uğruna uğraşan kişiler yer alsın, seslerini duyursun istedik. Change.org, Closet Circuit-Dönme Dolap ve Tanış Onunla stantları olacak festivalde” diyor festivalin sosyal sorumluluk tarafını üstlenen ekip. Tanış Onunla’yı, yaratıcısı Sarp Dakni anlatıyor: “Bu bir sivil girişim. İlk defa ‘Güzel Bir Gün’de somutlaşacak. Normalde benim kendi Instagram hesabımın üzerinden ilerliyoruz. Tanış Onunla yuva arayan köpeklere geçici ya da kalıcı yuva bulan bir girişim. Yani mama yardımı gibi faaliyetler yok. Türkiye’de daha çok rehabilitasyon merkezleri var. Barınaklardaki köpekler barınakta kalır. Rehabilitasyon merkezlerine giden köpekler kısırlaştırılır, küpelenir ve salınır. Ama nereye salındıkları meçhul. Ormanda, arazide yaşamayı bilmeyen köpekler öylece bırakılıyorlar. Geçici ev, bir köpeğin kalıcı yuvası bulunana kadar kaldığı yerdir. Köpek klinikte de kafeste de sokakta da mutlu değildir. Bir köpeğin en mutlu olacağı yer evdir. Festivalde bu konuda isteyenlere daha detaylı bilgi verilecek.”
ATÖLYELER
Güzel Bir Gün”, öğle saatlerinde yoga seansı ile başlayacak. Yogayı takiben gün boyu workshop’lar devam edecek. Mixology, Papier Atelier’den kâğıt broş, Müz’den kokedama, Bi Nevi Karakoy’den raw food uygulamaları, Analog Kültür’den vinyl digging 101, Bimamma’dan hayvan evi ve Civan’dan papyon yapımı, atölyelerden yalnızca birkaçı.
YEME-İÇME
Ekip, yeme-içme faslını da özenle düzenlemiş. Yiyecek stantları arasında Datlı Maya, Nublu Kitchen, John Harkrider’ın özel Teksas barbeküsü, Chris’in Korean Fusion Tacos&Flaming Wing’leri, The Upper Crust Türkiye’nin pizzaları, Petra Roasting Co.’nun kahveleri, Juice.la’in meyve suları ve Giano’nun taze çikolataları var. Alışveriş Alışveriş alanında ise pet aksesuvarlarıyla Bimamma, eski afiş ve reklamlarıyla Aret, çeşit çeşit dergilerle That Magazine- Istanbul’un babası Simon, doyamadığımız plak seçkisiyle Analog Kültür, geçici dövme furyasının temsilcisi Tattly ve festival özel tişörtleriyle Brand Who bulunuyor.
MÜZİK
Konser araları, Analog Kültür’den Kaan Düzarat tarafından doldurulacak, yani boş yok. Konserler arasında bir “ana grup” da yok. Gün boyunca iyi konserler var. Günün asıl yıldızı Alican Tezer, çünkü 3 grupla birlikte sahne alacak. İlhan Erşahin&Ayyuka birlikte çıkacak, Ayyuka’nın ayrı konseri olacak. Bir de Büyük Ev Ablukada daha önce yapmadıkları gibi bir akustik konser verecek. Başka kimler mi var? Kalabrese& Rumpelorchester, Guillaume& the Coutu Dumonts, Feathered Sun feat. Chris Schwarzwälder, Raz Ohara, Jo.Ke&NU, Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions Live, İnsanlar Live, Gaye Su Akyol, John Goo&Undomondo, Klasik Tutan, King Fifi...

Kaynak Habertürk

 

Etiketler: