Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

RTÜK Başkanından Netflix Açıklaması

4404 kez okundu
05 ağustos 2019 pazartesi

RTÜK Başkanından Netflix Açıklaması !

Yeni düzenlemeye göre RTÜK; internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonları dahil tüm mecralardaki içerikleri denetleyebilecek. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Anadolu Ajansı‘na Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik ile ilgili konuştu.
Şahin, gelen eleştirilerin çoğunun eksik bilgi;iyi niyetli olmayan muhalefet; ön yargıdan kaynaklandığını “Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor” şeklinde dile getirdi.

“Sansür kavramının ne olduğunu çok iyi bilen bazı art niyetli kesimler, kamuoyunu yanlış yönlendirerek sansürcülük eleştirisi yapıyor. Sansürden bilerek veya bilmeden, bir amaca hizmet ederek ya da bilinçsizce bahsedenlerin iyi niyetli oldukları düşünülemez. Herkesin malumu sansür, yayınların daha yapılmadan denetlenmesi ve müdahalelerin uygulanmasıdır. Anayasamızda da açıkça sansür yasaklanmıştır. Hiçbir kişi ya da kurum sansür uygulayamaz.” 

Başkan, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik için çıkan tartışmaları her şeyiyle ele aldıklarını, detaylarıyla takip ettiklerini şu şekilde söyledi: “RTÜK olarak gerek ilgili kanuni değişiklik çalışmalarında gerekse yönetmelik çalışmaları esnasında taraflarla yakın iş birliği içinde hareket ederek, ilgili taraflardan gelen görüş ve önerilere tüm düzenlemelerde yer vermeye çalıştık. Yönetmelik yayınlandıktan sonra üzerinde spekülasyonlar yapılmak istenen bahse konu platformların, Üst Kurulumuz ile yakın iş birliği, sağlam bir iletişimi ve sektöre ilişkin çalışmaları bulunmaktadır.

“Düzenlemeyi, sadece müstehcenlik ve sansür gibi birkaç hususa indirgemenin sağlıklı olmadığı kanaatindeyiz. Yönetmenlik yayınlandığı andan itibaren çektiğimiz fotoğrafta gördük ki yoğun eleştirilerin çoğunluğu ya eksik bilgiden ya da iyi niyetli olmayan muhalefet etme alışkanlığından, ön yargılardan kaynaklanıyor. Başta sosyal medyada olmak üzere ‘İnternete sansür geldi’ eleştirilerinin ağırlıklı olarak yapılması, yönetmeliğin sağlıklı şekilde incelenmediğini gösteriyor.” diyerek gelen yönetmeliğin yalnızca sansüre indirgemenin yanlış olduğunu ve internet üzerinden radyo TV yayıncılığı yapacak tüm kuruluşları ilgilendirdiğini belirtti.

2018 İzleyici Eğilimleri Araştırması’na göre, insanların yüzde 70,4’ünün internet platformlarının denetlenmesi gerektiğini düşündüğünü belirten Şahin, denetleme istemeyen kesim yalnızca yüzde 13 dedi.

Yeni yönetmelik sonrası RTÜK üyesi Faruk Bildirici ise “Medya özgürlüğü ve toplumun haber alma özgürlüğü otoriteler tarafından sınırlanmamalı” diye bir açıklamada bulunmuştu.

Etiketler: Sosyal Medya Internet

BENZER HABERLER
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HABERİ OKUYAN BUNLARI DA OKUDU