Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Ruhuna en uygun işi bulmak ister misin?

4238 kez okundu
30 mayıs 2017 salı

Buneis.com tarafından yapılan "Ruhişi testini" bugüne kadar dolduran 10,000'den fazla kişinin verileri üzerinde yapılan istatistiki çalışmalara göre üniversite öğrencileri 9 farklı karakter grubuna bölünüyor. Bu karakterleri kısaca tanıtalım.

1-Hedef Odaklı Yarışmacı
“Ne kadar ekmek o kadar köfte” lafı hayat felsefeniz adeta O Karşılığını alabildiğiniz sürece yaptığınız işe her şeyinizi vermeye hazırsınız. Analitik düşünce yapınız sizi içgüdüsel ve fevri kararlardan uzaklaştırıyor; her zaman iki (hatta belki beş) düşünüp bir aksiyon alıyorsunuz. İş ve çalışma hayatına bakış açınız da fazlası ile bireysel ve pragmatik: işinizi bir amaç değil bir araç olarak görüyor ve bu doğrultuda ödüllendirilmeyi bekliyorsunuz.


2-Kontrollü Teknisyen
Kontrol hep sizde olmalı yoksa işler kontrolünden çıkabilir O Düzenli, sürprizlere açık olmayan ve sınırları belli, sakin bir iş yaşamı hayal ediyorsunuz. Hatta mümkünse kuralları bir el kitabında yazılı olsun ki kimse esnetemesin! Mantıklı, meraklı ve analitik bir düşünce yapınız ve daha çok kendinize dönük ve bağımsız bir kişiliğiniz var. Öte yandan işler istediğiniz gibi gitmediğinde stres yönetiminde çok da parlak olamıyorsunuz.

3-Yalnız Stratejist
Sizin için hayat kazanılması gereken bir satranç oyunu sanki O Bireyselliğinizi, yalnız olmayı ve gerekirse farklı bir çok cephede kendi adınıza savaşmayı seviyorsunuz, fakat tanımlanmış hiyerarşik yapıların içerisinde yer almak şartıyla. Detayların önemine inanıyorsunuz ama büyük resimde bir kontrol mekanizması, hesap verebileceğiniz ve ahlaki değerleriniz ile örtüşen bir otoritenin varlığı size keyif veriyor.

4-Sezgisel Vizyoner
Empatik ve algısı oldukça yüksek bir insansınız. Bu yüzden de söz gümüşse sükut altındır tadında bir yaklaşımınız var O Yaratıcılık veya somut becerilerinizle değil de, soyut ama daha değerli olabilen iç görülerinizle ve duygusal zekânızla öne çıkıyorsunuz. Detaylarda kaybolmadan, kendi düzensizliğinizin düzeninde keyif alabileceğiniz isler üretmek peşindesiniz. Bu özelliklerinizi doğru kullandığınızda gelecekte fark yaratabilecek projelerin altında imzanız olabilir.

5-Meydan Okuyan Yaratıcı
Sizin derdiniz kendinizle O Hep daha iyisini hedeflemek, sürekli limitlerinizi zorlamak yapınızda var. Kaşif ruhunuz, aksiyon arayan gönlünüz ve yaratıcı tarafınız yeni ufuklar görmek ve yeni şeyler ortaya çıkarmak istiyor sürekli. Yaratıcılığınızı sınırsız ve bohem bir düzlemde değil, mükemmeliyetçilik hedefleyen ve analitik bir platformda daha güzel ifade edebiliyorsunuz. Örneğin toplumsal fayda yaratabilecek bir iş fikrinin yaratıcısı olmanın size vereceği haz, sizin için paha biçilemez.

6-Girişken Lider
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır da sizinkinin tadını tam bilemiyoruz O Sözel iletişim sizin ana hayat damarlarınızdan biri, kendinizi bu şekilde tanımlıyorsunuz. Hareketli yaşamı seven ve hayattan keyif almayı önceliklendiren, ama aynı zamanda da analitik ve işine özenle yaklaşan bir yapınız var. Tüm bunlar uygun dozlarda olduğunda stres yönetiminde size avantaj sağlıyor, ve topluluklar arasında lider olarak parlamanıza fırsat verebiliyor.

7-Dinamik Maceracı
Bu kadar çok şeyi bir arada yapmak zorunda değilsiniz ki, iki koltuğunuzun altına kaç tane karpuz sığdırabilirsiniz. O Hareketsizlik adeta sizi öldürüyor, sürekli yeni bir aktivite arayışındasınız. Yeni kültürler, yeni insanlar, yeni öğretiler, size keyif veren ve yaratıcılığınızı arttıran konular. Öte yandan kendinize dönük ve mükemmeliyet peşinde koşan bir yapınız da var. Hızlı adaptasyon yeteneğiniz, zorlu ve yeni durumlarla başa çıkma konusunda size fayda sağlıyor.

8-Hassas Metodik
Biraz da kendinizi düşünmenin vakti sizce de gelmedi mi? O Duyarlı ve içe dönük yapınız kendinize hep daha fazla baskı koymanıza ve kendinizi sürekli gözlemleyip daha fazla kontrol etmeye çalışmanıza sebep oluyor. Planlı ve şeytanın detaylarda gizli olduğuna inanan bir insansınız. Öte yandan değişen durumlara hızlıca ayak uydurabilen ve işi bir araç değil amaç olarak gören bir yönünüz de var.

9-Uyumlu Takım Oyuncusu
İnsan kendini hiç mi düşünmez yahu O Siz gerçek bir takım oyuncususunuz. Hiyerarşisi belli bir ekibin parçası olarak ortak yarattığınız işten aldığınız keyif ve paylaşımın vereceği huzur, sizin için paradan veya bireysel başarınızdan çok daha değerli. Öte yandan rutin size göre değil; analitik yönünüzü de kullanarak farklı problemlere çözüm üretebileceğiniz, dolaysı ile de dinamizm içeren bir iş ortamı, size daha fazla mutluluk verecektir.

Peki ya sen hangi karaktersin? Merak ediyorsan yaklaşık 1 dakika süren bu basit testi çöz, kişiliğin hakkında bilgi sahibi ol.

Etiketler: Kariyer Buneis.Com