Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Sakarya Üniversitesi 5 bin öğrenciye iş imkanı sunuyor

3694 kez okundu
25 şubat 2016 perşembe

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından hayata geçirilen Mesleki Uygulama Yönetim Sistemi (MUYS) çerçevesinde 5 bin öğrenci çeşitli işletmelere yerleştirildi. Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre, iş dünyasına nitelikli eleman yetiştirmek için hayata geçirilen 3+1 ve 7+1 MUYS, iş dünyasından büyük ilgi gördü. YBu program sayesinde yaklaşık 5 bin öğrenci, kamu ve özel sektördeki çeşitli işletmelere bilgisayar yardımıyla otomatik olarak yerleştirildi.     

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas "SAÜ, Türkiye'de ilk olarak nitelikli ara eleman yetiştirmeye yönelik geliştirdiği bu projeyle lisans ve meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerine daha okurken iş yaşamına atılma fırsatı sunuyor" dedi.     

SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü (MEYOK) Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da 7+1 uygulamasının Teknoloji Fakültesinde beş bölümde, meslek yüksekokullarında 45 bölümde uygulandığını söyleyerek, bugüne kadar 7+1 iş yeri uygulamasıyla 392, 3+1 iş yeri uygulamasıyla 12 bin 450 öğrencinin iş yerlerinde eğitim gördüğünü belirtti. Sarıbıyık, 7+1 ve 3+1 iş yeri uygulamasına sektörden yüksek talep olduğuna dikkati çekerek, yaptıkları anketlere bakıldığında öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcilerinin de uygulamadan memnun olduğunu gördüklerini belirtti. SAÜ ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında yapılan protokolle 7+1 ve 3+1 kapsamında iş yeri uygulamasına katılan öğrencilerin sigorta ve ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılandığını söyleyen Sarıbıyık, şöyle konuştu:
"Bu kapsamda şartları sağlayan öğrencilere günlük 50 lira ödeniyor. İş başı eğitimi sonunda eğer öğrencimizin çalıştığı iş yeri üç ay içinde, öğrencimizi istihdam ederse imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren payı İŞKUR  tarafından karşılanıyor. Bu hem öğrencimiz hem de sanayici ve işletmeler için büyük bir kazanç oluyor. Öğrenci de sektör de memnun oluyor."