Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Samsun OMÜ Türkiye'de En İyi 19'uncu Üniversite Seçildi

5841 kez okundu
02 kasım 2015 pazartesi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  University Ranking by Academic Performance (URAP) 2015-2016 Türkiye sıralamasında Türkiye en iyi 19'uncu üniversite seçildi.
 
URAP 2015 sıralamasına göre Ondokuz Mayıs Üniversitesi tıp ve sağlık bilimleri, kimya, biyoloji, çevre bilimleri ile ziraat ve veterinerlik alanlarında dünyada ilk 1000 üniversite içinde kendisine yer buldu. Türkiye’de ise biyoloji alanında 7, kimya ve çevre bilimlerinde 9, psikoloji ve bilişsel bilimler alanlarında 14. sıralarda yer aldı.

Öte yandan Ulakbim’in bu yıl yayımladığı Türk üniversiteleri bilimsel yayın performansı sıralamasında OMÜ 12.sırada yer aldı. Araştırmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi, uluslararası sekiz farklı dünya sıralamasında Türk üniversiteleri arasında 19. sırada gösterildi. Üniversite sıralamaları değişik parametrelere göre yapıldı. Toplam öğrenci sayısı, öğretim üyesi ve doktora öğrenci sayıları ve uluslararası yayın yapmanın zor olduğu alanların (beşeri, sosyal bilim alanları) fazla olması sıralamayı etkilemektedir. Hazırlanan raporlardaki performans sonuçlarının, genel olarak üniversitelerin eğitim niteliğiyle doğrudan bir ilgisi bulunmadığı, daha çok bilimsel yayın performansıyla ilişkili olduğu belirtildi.

Kaynak 

Etiketler: Üniversite