Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Sıra Dışı Ve İçinizi Kıpır Kıpır Yapan Festival

3213 kez okundu
26 mayıs 2015 salı

Türkiye’de iyi bir iş yapmak, devamını getirmek ve 10 senedir giderek kalitesini artırmak zor bir iş… Müzik ve festival denince akla gelen ilk ismin Can Tanca olması da bir tesadüf değil. Chill- Out Festival, 2005 senesinden bu yana hayatımızda ve bu sene ise ilk defa Pazar günü yerine tüm haftasonu yapılacak. 23 ve 24 Mayıs’ta Life Park’ta gerçekleşecek festivali, Lounge FM, Radio FG 93.7, Radio Oxi-gen kurucusu, Chill-Out Festival direktörü Can Tanca ile Dipnot Tablet için konuştuk.

Türkiye’de uzun süreli işler pek yok. Chill-Out ise 10. yaşına girdi. 2005′te ilk festival nasıl başladı?

Evet, 10. yaşımızı kutlayacağız, kendi müzikal iklimimizde ve bu şartlar altında önemli bir istikrar göstergesi, benzeri yok, Chill-Out Festival yıllar içinde bir klasik haline geldi. 2005 Aralık ayında Lounge FM yayına başladıktan sonra dinleyici kitlemizden aldığımız olumlu feedback’ler bizi etkinlikler yapma konusunda çok teşvik edici oldu. O günlerde ülkemizde ‘downtempo’ ve ‘chill-out’ konseptli ve bu konseptin etrafında yer alan müzik türlerini kapsamına alan bir festival yoktu. Lounge FM’in müzikal duruşu ve onunla birlikte şekillenen yepyeni bir kitlenin nasıl bir etkinlikte bir araya gelebileceğini düşündüğümüz zaman kafamızda Chill-Out Festival Istanbul fikri şekillenmeye başladı.

Bu sene ilk defa 2 gün olacak. 10. yaşa özel neler bekliyor bizi festivalde?

Her sene katlanarak büyüyen Chill-Out Festival artık Türkiye’nin en büyük müzik markalarından biri haline geldi. Şimdiye kadar ne verdiysek hep onun bir adım ötesine geçmeye çalışıyoruz. Kitlemiz seçicidir, beklentilerin altına düşmemek ilk hedef. Festivalin ‘olmazsa olmaz’, bağımlılık yaratmış ve bizi diğerlerinden ayıran temel özelliklerden hiç vazgeçmeyeceğiz: Müzikse müzik, doğaysa doğa, teknikse teknik, hizmetse hizmet, yemekse yemek, içkiyse içki. Hepsi bir arada, hepsinin en iyisi, en kalitelisi, en uygunu… Diğer yıllardan tek farkımız, sizin de dediğiniz gibi, 12 saat değil, 24 saate yayılan bir maraton olacak ama koşmayacağız, yattığımız yerde eğleneceğiz, hep birlikte zevk alacağız. 40′a yakın yabancı ve yerli sanatçı katılacak, bu bile tek başına çok önemli bir unsur, son derece kısıtlı imkanlarla Avrupa festivallerinin önüne geçiyoruz artık, dünyanın dört bir yanından değerli sanatçılar buraya gelmek, performans vermek için can atıyorlar. Biz de 2 gün boyunca, 3 ayrı sahnede daha çok sayıda sanatçıyı daha çok sayıda müziksevere izletebilme olanağını sağlayacağız. İlk kez gelecekler için, gerçekten sıra dışı, daha önce yaşamadıkları bir festival deneyimi olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Gelecek olanlar için Can Tanca gözünden kaçırmaması gereken gruplar hangileri?

Hangi gruplar, hangi performanslar derseniz, bunun cevabını da vermem zor. Heyecan duymayacağımız bir sanatçıyı getirmek bana göre değil. Festival programını yaparken önümüze rastgele çıkan, tarihleri müsait sanatçıları seçmedik, hepsini severek, isteyerek, o sahnede olmaları gerektiği için aldık, o yüzden içinden belirli bir ismi ön plana çıkarmam mümkün değil, tüm performansları heyecanla bekliyorum.

Kaynak Dipnot 

Etiketler: