Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Sizin Gibi Aynaya Bakıp Da Neden Benim Ben Diye Sormuş Dünyaca Ünlü 10 Yazardan Aforizmalar!

2882 kez okundu
14 nisan 2015 salı

Neden benim ben? Bu soruyu aynaya bakıp da kendi kendine sormayan yoktur sanıyoruz. İşte bazı dünyaca ünlü yazarlar da bu konuyu çok seferler içinden çıkamayacakları şekillerde sorgulayarak, bizi düşünmeye iten enfes aforizmalar yarattılar. Onlardan bazılarına göz atalım...

1
Arthur Schopenhauer

"Kim ne derse desin, mutlu insanın en mutlu anı, uykuya daldığı andır ve mutsuz bir insanın en mutsuz anı, uykudan uyandığı andır. İnsan hayatı, bir tür hata olmalı."

2
Albert Camus

"Demek ki ben-ben-ben'in günü gününe sürekliliği dışında başka bir süreklilik olmadan yaşıyordum. Günü gününe kadınlar, günü gününe erdem ya da erdemsizlik, günü gününe, köpekler gibi, ama her gün sağlamca duran kendim. Böylece yaşamın yüzeyinde ilerliyordum, sözcükler içinde, hiçbir zaman gerçek içinde değil. Tam okunmamış o kitaplar, tam sevilmemiş o dostlar, tam gezilmemiş o kentler, tam sarılmamış o kadınlar!"

3
Jean-Paul Sartre

"Yüzümün yansısı bu. Yapacak işim olmadığı günlerde onu seyreder dururum. Gördüğüm bu yüzden, hiçbir şey anlamıyorum. Başkalarının yüzleri bir anlam taşıyor. Benimki öyle değil. Güzel mi yoksa çirkin mi, bunu bile söyleyemem. Çirkin galiba. Çünkü böyle olduğunu söylediler. Bana dokunan bu değil. Yüzüme böyle nitelikler verilebilmesine şaşırıyorum aslında. Bir toprak parçasına ya da bir kayaya güzel ya da çirkin demek gibi bir şey bu."

4
Gabriel Garcia Marquez

"Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın."

5
Friedrich Nietzsche

"Yaşamı anlamaya başladığın andır durabilmek ayak üstünde.Sorun bu zaten, başkasıyla olmak, başkasının olmak değil. Kendi başına başkasıyla , başkasıyla kendin olmak. "

6
Orhan Pamuk

''İnsan kendini bir dereceye kadar tanır; sonra ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir noktaya gelip takılır ve karşılıksız bir gevezeliğe başlar.''

7
Franz Kafka

"Kendimden başka hiçbir eksiğim yok..."

8
Martin Heidegger

"Herkes her yerde hazır bulunur, ama insanın karar vermesi gerektiği yerde 'herkes' ortadan çekilmiştir. Fakat kararlar önceden herkesce verildiği için 'herkes' insanın sorumluluğunu alır. 'Herkes' kolayca her şeyin sorumluluğunu yüklenebilir, çünkü bu alanda yapılıp edilmiş olanlardan ötürü hiç kimseden tek başına kendisini sorumlu sayması beklenmez. Yapılıp edilenlerden sorumlu hep ’herkes’ ya da ’hiç kimse’dir."

9
Søren Kierkegaard

"Önemli olan birinin,tamamen kendisi,tek bir insan,bu belirli insan olma cesaretini göstermesidir. Tek başına tanrının önünde, tek başına bu muazzam zahmeti çekerek ve bu muazzam sorumluluğu taşıyarak."

10
Karl Jaspers

"Düşünmek, insan olmanın başlangıcıdır."

Etiketler: