Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Sosyal Medyada En Aktif Üniversiteler

5469 kez okundu
12 kasım 2015 perşembe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook, Twitter ağlarının öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılıyor olması üniversite yönetimlerini de harekete geçirdi. Üniversiteler resmi Twitter ve Facebook sayfaları açmaktalar. Takipçi sayısından ziyade hakkında yapılan gönderi sayısının dikkate alındığı bu sıralamada sosyal ağlara ek olarak üniversitelerin internetteki etkinlikleri.

1- Koç Üniversitesi

Özel bir üniversite olan Koç Üniversitesinin Facebook sayfasını beğenen kişi sayısı, 50.340 kişi. Beğenenlerin 30.000`i Koç Üniversitesi hakkında konuşuyor. Bu sayede Koç Üniversitesi en sosyal üniversite olarak birincilik tahtına oturmakta. Üniversitenin Twitter hesabı da yoğun ilgi görmekte. Sosyal ağları en etkin kullanan üniversite, Koç Üniversitesi.

2- İstanbul Teknik Üniversitesi

Basma kalıp eğitimden uzak, sosyal yönü kuvvetli üniversite diyince akla hemen İstanbul Teknik Üniversitesi gelir. Üniversitenin kendi içindeki etkinlikleri kadar bir de internette var. Üniversitenin radyosu, sözlüğü, facebook - twitter benzeri sosyal ağları aktif olarak kullanılmakta. Sosyal ağlarının yayılmış olması sebebiyle kesin bir ölçüm yapılamamakta. Ancak ağ çeşitliliğinde İTÜ, birinciliği hak ediyor. Özellikle itusozluk gibi bir çalışmasının olması dahi üniversiteyi gönüllerimizde bambaşka bir köşeye taşımamıza vesile oluyor.

3- Aksaray Üniversitesi

"İstanbul, Aksaray mı o?" demeyin. Bu baya baya Niğde, Aksaray. Ankara`nın hemen altında, Konya`nın sağında olan hani. Garip bir şekilde Aksaray Üniversitesi en sosyal üniversiteler arasında bulunuyor. Takipçi sayısından ziyade hakkında konuşan sayısını dikkate aldığımız için ve beklenmedik çıkışlar yaptığı için Aksaray Üniversitesini 3.`lüğe yerleştirdik. Fakulte ve öğrenci sayısı diğer şehir üniversitelerine göre daha düşük. Ancak Aksaray Üniversitesi sosyal etkinliklere çokça ağırlık vermekte. ASÜ Radyo çalışmaları, düzenli konferanslar vb. etkinliklerle Aksaray şehrine bambaşka bir hava geliyor. Hakkında konuşulma sıralamasında Aksaray Üniversitesi 7. sırada yer alıyor, ODTÜ`nün hemen arkasında.

4- Anadolu Üniversitesi

Herhangi bir açıklama yapmaya dahi gerek yok. Sonuçta Anadolu Üniversitesinden bahsediyoruz. Gerek açıköğretimi ile, gerekse Eskişehir`in tam bir öğrenci şehri olması sebebiyle oldukça popüler bir üniversite. 1 milyon 800 bin kişi Anadolu Üniversitesinde eğitim görüyor. Bunların çoğunluğu açıköğretim olsa da, üniversitenin sosyal medyada popülerliği zirve noktada. Sosyal medya etkinliklerinden çok, öğrencilerin üniversite hakkında paylaştıkları, Anadolu Üniversitesinin sıralamasını yükseltiyor.

5- Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Özellikle fikir kulüplerinin çalışmalarının yoğun olduğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi, hesap kullanım açısından bakıldığında 3. sırada yer alıyor. Ancak yeni aktivitelerin üniversite tarafından değil de; öğrenci çabaları ile getirilmesi sebebiyle popülerliği biraz düşüyor. 65 bin takipçisinin yalnızca 5 bin tanesi üniversite hakkında konuşuyor. Ne yalan söyleyelim, böyle bir üniversitenin daha iyi yerlerde olması beklenirdi.

Kaynak