Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Tercih Rehberi: Neden Orta Doğu Teknik Üniversitesi?

3994 kez okundu
04 temmuz 2016 pazartesi

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen LYS’nin ardından, tercih yapacak olan öğrenci arkadaşlarımız sınavın açıklanacağı günü, yani 18 Temmuz’u sabırsızlıkla bekliyor, bir yandan da üniversite ve bölüm araştırmalarına devam ediyor. Biz de tercih yapacak arkadaşlarımıza yardımcı olmak için Tercih Rehberi kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi hakkında önemli ve kilit bilgileri derledik. Buyrun başlayalım:

Eğitim

1956’da Ankara’da kurulan ODTÜ, günümüzde 40 lisans programı, 100 yüksek lisans ve 66 doktora programı ile eğitime devam etmektedir. Mühendislik, Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Edebiyat ve Eğitim Fakültesi bulunan üniversite, Türkiye’nin en kaliteli ve en ileri eğitimini vermektedir. Hem ulusal alanda en iyilerden olan, hem de uluslararası üniversiteler sıralamalarında Türkiye’yi en iyi temsil eden ODTÜ’nün başarısı, taban puanları ve tercih edilme istatistiklerinden de belli oluyor.

%100 İngilizce tabanlı bir eğitim veren ODTÜ, İngilizce hazırlık eğitimi olarak da en iyi ve referans alınan bir eğitim vermekte. Katıldığı yarışmalarda aldığı dereceler ve mezunlarının çalıştığı şirketlere bakıldığında verilen İngilizce ve lisans eğitiminin ne kadar kaliteli olduğu anlaşılabiliyor. Mezunlarının özel sektör, kamu ve yurtdışında kabul gördüğü ve mezunlara göre daha önde olduğu aşikar. Bu yüzden eğitim kalitesini gözeten öğrenci adaylar için ODTÜ yapılabilecek en iyi tercihlerden olacaktır.

ODTÜ Kampüs Hayatı

ODTÜ eğitimiyle olduğu kadar, kampüsüyle de örnek alınan ve imrenilen bir üniversite. Bokzırın ortasında ormanıyla, Eymir gölüyle, yeşilliğiyle, hayvanlarıyla doğal bir ekosisteme sahip olan üniversite, 24 saat yaşayan üniversite kavramını en iyi temsil eden kampüslerden. Üniversite bahar şenliklerini ilk gerçekleştiren olan ODTÜ, onlarca öğrenci topluluğu ve 40’a yakın spor takımına; aynı zamanda Devrim stadı, açık & kapalı spor alanları ve yüzme havuzlarına sahip. Bu yönüyle üniversitenin sadece derse girip çıkmadan ibaret olmadığını gösteren bir üniversite.

Kampüs içinde “Çarşı” olarak adlandırılan bölgesinde market, kafeler, restoranlar, fotokopi merkezi, kitapçı ve çeşitli dükkanlar bulunmakta. Ayrıca kampüs içerisinde bulunan Eymir gölünde de kürek sporu, balık avlama, piknik yapma gibi etkinlikler bulunmaktadır. Ayrıca kampüsün yakınında bulunan 100.Yıl mahallesinde de öğrencilerin uğradığı ve eğlendiği birçok mekan var.

Yurtlar ve Barınma

Kampüs içerisinde, ODTÜ’ye bizzat bağlı olan 19 tane yurt var. Bu yurtların bir kısmı standart, bir kısmı ise özel yurt statüsünde. Ankara dışında yaşayan öğrencilerin neredeyse tamamına yeten bu yurtlara, boş yer kaldığı takdirde Ankara’da yaşayan öğrenciler de başvurabiliyor. Yurtlarda 24 saat sıcak su ve yüksek hızda internetin bulunması ve yurtların bölümlere yakın olması, öğrenciler için güzel imkanlardan biri. Ayrıca Devrim stadı, yüzme havuzu, spor salonları ve sahalar da yurtlar bölgesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, öğrencilerin bir kısmı da kampüsün yanı başında olan 100.Yıl mahallesinde öğrenci evine de çıkmaktadır.

Burslar ve Yurtdışı İmkanları

Öğrenciler, Burs Ofisi aracılığıyla yemek bursu, kitap bursu, geri ödemeli nakit yardım gibi burslar alabilirler. Ayrıca burs ofisi aracılığıyla da birçok vakfın bursuna başvurabilirler.

Asya’dan Amerika’ya birçok üniversiteden kabul gören ODTÜ, ABET sertifikası almış ve uluslararası akreditasyon sahibi olmuştur. Öğrenciler Erasmus ile Avrupa’daki üniversitelere, Overseas Exchange programı ile de diğer kıtalardaki üniversitelere bu değişim programları ile gidebilirler. Akademik kalitesi, kampüs yaşamı ve ortamı ile Türkiye’nin en güzel üniversitelerinden olan ODTÜ dünyanın en iyi 500 üniversitesi, en iyi 100 üniversite gibi dünya çapında yayınlanan sıralamalarda yer alan en iyi Türk üniversitesidir.