Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Tükiye'den milyar dolarlık bir girişim çıkar mı?

4917 kez okundu
19 ocak 2016 salı

 

İnternet dünyası milyar dolarların konuşulduğu bir dünya ve tekboynuz diye bahsedilen (unicorn) yani 1 milyar dolardan daha değerli girişimlerin sayısı hızla artıyor. Venturebeat ve Spoke Intelligence’ın araştırmasına göre de bu sayı 200'ü geçmiş durumda.

Bu rapora göre dünya genelinde 1 milyar dolar değerlemeyi aşan girişim sayısı 229. Toplam 1,3 trilyon dolar değerlemeli bu 229 girişimin 21 tanesi 10 milyar dolar değerlemeyi aşmış durumda ki bunlara decacorn deniyor.Perakende ve paylaşım ekonomisini kapsayan tüketici kategorisinde Etsy, Gilt, Airbnb ve Lyft gibi 98 tekboynuz var. Finansal teknolojiler, sağlık teknolojileri, nesnelerin interneti gibi kurumsal veya dikey teknoloji kategorisinde ise 112 tekboynuz bulunduruyor.

Listede satın alınan Nest ve DJI gibi teknboynuzlara da yer veriliyor. Kaliforniya’da 101, New Yorkt’ta 23, Çin’de 33, Avrupa’nın tamamında ise sadece 13 tekboynuz yer alıyor. Küresel çapta tekboynuzlarda yatırımların ortalama 7 kat geri dönüşü olurken, Avrupa’da bu çarpan 4,5 katta kalıyor. Avrupa’da 10 milyar dolar değerlemeli herhangi bir girişim yer almıyor.Rapora göre bir tekboynuz olabilmek için ortalama 6 yıla ve 95 milyon dolar yatırıma ihtiyaç var. Tekboynuzların yüzde 75’i halen çıkış yapmış değil. Çıkış yapan 52 tekboynuzun yarısı satın alınırken yarısı da borsaya açılmayı tercih etmiş.

Türkiye'de de yüksek değerlemelere ulaşan teknoloji girişimleri mevcut ama hala bir tekboynuz çıkarabilmiş değiliz. Umarız yakın gelecekte mutlu sona Türkiye'de de ulaşırız.