Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Türkiye Kentli Nüfusunun Yüzde 67’si Haberleri Sosyal Medyadan Alıyor

3103 kez okundu
03 aralık 2015 perşembe

University of Oxford’da gazetecilik alanında çalışmalarıyla tanınan Reuters Institute for the Study of Journalism, her yıl düzenli olarak yayımladığı Digital News Report ile ABD’den Japonya’ya 12 gelişmiş ekonomide nüfusun dijital haber tüketim alışkanlıklarını analiz ediyor. Bu yılki raporun kapsamını Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Polonya, Portekiz ve Türkiye olmak üzere altı yeni ülke ekleyerek genişleten Reuters Institute, bu ülkelerdeki kentli nüfusun internet haberciliğine nasıl yaklaştıklarıyla ilgili detaylı bilgiler içeren ek bir raporu yakın zamanda yayınladı.

Kentli nüfusun yüzde 57’si haberleri akıllı telefonundan alıyor
Ek raporla birlikte 18 ülkeyi kapsayan araştırmada Türkiye, dijital haber tüketimi açısından ortalamanın üzerinde. Zira 18 ülkedeki kentli nüfustan araştırmaya katılanların ortalama yüzde 80’i son bir haftada online haberleri kullandığını söylüyor, Türkiye için bu oran yüzde 88.

İzleyicilerin bu haberlere hangi cihazlardan eriştiği konusunda ise Türkiye’den katılımcıların yüzde 55’i dijital haberleri tüketmek için ana aracın PC olduğunu söylerken yüzde 28’i akıllı telefon diyor. Türkiye’de haberleri öncelikle tabletinden tükettiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6.

Sosyal medyanın bir haber kaynağı olarak en popüler olduğu ülke yüzde 67’lik oranla Türkiye
Mobili öncelikli kaynak olarak işaretlemeyenler dahil edildiğinde Türkiye’de akıllı telefonuyla haber okuduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 57’ye kadar çıkıyor. Bu, yine araştırmaya katılan tüm ülkeler arasındaki en yüksek oranlardan biri. Türkiye’nin üst uçta yer alarak dikkat çektiği bir diğer tüketim alışkanlığı ise sosyal medya. İncelenen 18 ülkede sosyal medyanın bir haber kaynağı olarak en popüler olduğu ülke yüzde 67’lik oranla Türkiye.

 

Sosyal ağların haber kaynağı olarak sıralamasında Türkiye’den katılımcıların yüzde 69’u Facebook, yüzde 33’ü Twitter, yüzde 33 Google+ ve yüzde 14’ü YouTube’u kullandığını söylüyor. Facebook’un 40 milyon kullanıcıyla dünya çapında en popüler olduğu ülkelerden biri olan Türkiye için bu pek şaşırtıcı bir sonuç sayılmaz. 18 ülke arasında Facebook’un haber kaynağı olarak en popüler olduğu Brezilya için bu oran yüzde 70.

Kaynak