Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Türkiye'nin Enerji Akademisi Başvuruları Başladı

17694 kez okundu
27 şubat 2017 pazartesi

Limak Enerji'nin destekleriyle hayata geçen Türkiye'nin Enerji Akademisi'ne başvurular başladı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi'nin destekçisi olduğu proje mühendislik fakültesi öğrencilerini hedefliyor.

 

Türkiye’nin Enerji Akademisi Nedir, Ne Amaçlamaktadır?

28 ülkenin dahil olduğu Avrupa Birliği geneline baktığımızda genç işsizlik oranının ortalama %25 civarlarında. Türkiye’de ise bu oranın son açıklanan TÜİK rakamlarına göre %20 ler seviyesinde olduğu belirtiliyor. Limak Enerji Türkiye’nin Enerji Akademisi adıyla hem mühendislik öğrencilerine enerji sektörü alanında iş fırsatları sunarak genç işsizliğine karşı bir çözüm üretmek hem de enerji sektörünün üretim, dağıtım ve pazarlama ihtiyacına uygun kalifiye iş gücünün yetiştirilmesi konusunda örnek bir sanayi-üniversite işbirliği yaratmak hedefiyle yola çıktı. Limak Enerji hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin enerji üretimi ve elektrik dağıtımında öncü şirketlerinden

En Az %30'u Kız Öğrencilerden Oluşacak

Limak Enerji, bu projeyle sadece sektörel bazda değil, yetişmiş iş gücü alanında da ‘piyasa yapıcı’ konumunu güçlendirecektir. Limak Enerji Türkiye’nin Enerji Akademisi bünyesinde Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle işbirliği yaparak her yıl devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, makine, inşaat, endüstri, enerji, maden, petrol ve işletme mühendislilk fakültelerinden öğrencileri programa davet ediyor. Başvurular online olarak alınacak. Yetkinlik Belirleme Aşaması ve videolu başvuruyla seçilecek 100 başarılı 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencisi, Türkiye’nin Enerji Akedemisi’nde uluslararası geçerliliği olan sertifikalı eğitim programına katılabilecek ve programa kabul edilecek öğrencilerin minimum %30’u kız öğrencilerden oluşacaktır.

Program üniversite öğrencileri için 4 aylık bir eğitim (48 oturum BÜYEM tarafından, 4 oturum ise Limak Yöneticileri tarafından verilecek) olarak tasarlanmıştır. Dersler online ortamda verilecektir. Ülkemizde ve bölgede tek akredite olan Sabih Tansal Yüksek Akım Laboratuvarı, BÜYEM tarafından belirlenen şartlarda Enerji Akademisi öğrencilerine açılacaktır.

Türkiye'nin Enerji Akademisi Ders Programları

İki ayrı modülden oluşan progamda toplam 52 oturum yer alıyor.

MODÜL A-Temel Dersler-TD (24 oturum)
İş Dünyası için Etkin İletişim (4 oturum)
Girişimcilik ve İnovasyon (4 oturum)
Mühendisler için Finans (8 oturum)
İş Planlama ve Proje Yönetimi (4 oturum)
Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Elektrik Sektörünün Sürdürülebilirliğe Yönelik Etkileri (4 oturum)

MODÜL B- Sektörel Dersler-SD (24 oturum)
Enerji Kaynakları, Yenilebilir Enerji, Akıllı Şebeke ve Enerji Kalitesi (8 oturum)
Enerji Üretimi, İletimi ve Dağıtımı (4 oturum)
Enerji Piyasası ve Güvenli Arz (8 oturum)
Elektrik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (4 oturum)

LİMAK Dersleri (4 oturum)
Enerji Ticareti
Enerji Güvenliği
Tarifeler
Stratejik Yönetim

Katılanlara Sertifika Veriliyor Mu?

Programı başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerine Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) tarafından Boğaziçi Üniversitesi Sertifikası verilecektir.

İlave olarak BÜYEM’in akredite olduğu, Globalde 7.6 milyar US$ ciro ve 70’den fazla ülkede, 40.000 çalışanı ile Dünya’nın en büyük eğitim çözümleri kuruluşu Pearson tarafından da başarılı olan katılımcılara NCCER Enerji Sertifikası verilecektir. Söz konusu sertifika ABD ve 20 ülkede de geçerli olacaktır.

Daha detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.