Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

“Türkiye’nin Mühendis Kızları” Burs Programı Başvuruları Başladı!

7381 kez okundu
21 ekim 2015 çarşamba

Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK), üniversitelerin aşağıda belirtilen mühendislik fakültelerinde okuyan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan kız öğrencilere yönelik bir burs programıdır. Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının ilgili
birimleri aracılığı ile belirlendikten sonra, proje bünyesinde oluşturulan burs komisyonunca seçilmektedir.

Bursiyerler, öğrencilerin kendi üniversitelerinin burslardan sorumlu birimleri aracılığı ile yönlendirilen adaylar arasından seçilir. Bireysel başvurular, ancak üniversitenin bir burs mekanizması olmaması halinde değerlendirilecektir.

ADAYLIK ŞARTLARI / BURS HAKKINDA:

T.C. Vatandaşı olmak
Maddi imkândan mahrum olmak
Başka kaynaklardan burs almıyor olmak (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi hariç)
Başarı Koşulları:
a) Yükseköğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak (eşitlik olması durumunda)
b) Ara sınıar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 70) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3’ten fazla başarısız dersi olanlar burs başvurusu yapamaz.)
Toplumsal değerlere uygun davranış sahibi olmak

BURS PROGRAMINA AÇIK BÖLÜMLER

Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği
Çevre Mühendisliği
Vakıf üniversiteleri, üniversitelerin uzaktan öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde öğrenim görenler, 25 yaşından büyükler burs programından yararlanamazlar.

Burslar ekim-haziran ayları arasında yıllık dokuz ay sürelidir, burs tutarı artışları her yıl ekim ayında yapılacaktır.

Bursiyer olarak seçilen öğrencilerin ödemelerinin yapılabilmesi için, herhangi bir Yapı Kredi Bankası şubesinde ilgili öğrenci adına bir vadesiz mevduat hesabı açılmalıdır. Burs ödemeleri belirtilen banka hesabına aktarılacaktır. Bu öğrencilerin banka hesap cüzdan fotokopilerini Limak Şirketler Grubu’na ait Hafta Sokak No:9 GOP Ankara
adresine ayrıca göndermeleri gerekmektedir.

Burslara bireysel başvuru tarihi: 23 Ekim 2015 (Bireysel başvurular, ancak üniversitenin bir burs mekanizması yoksa değerlendirilecektir.)

TMK Burs Başvuru Formu ve detayları için tıklayınız

Kaynak Burshaberleri

Etiketler: Burs Başvuru