Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üç Boyutlu Roketle Üniversite Tanıtımı

3132 kez okundu
29 haziran 2015 pazartesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), yeni tercih dönemine yönelik ilginç bir tanıtım kampanyası başlattı.
Gerçekliğin bilgisayar yazılımı tarafından geliştirilerek üç boyutlu hale getirilmesi işlemiyle öğrencilere üniversite tanıtılıyor.

Artırılmış Gerçeklik Uygulaması (İEÜ AR) adı verilen çalışmayla yeni bir kampanya dönemine başlayan İEÜ, sosyal medyada da yarışma düzenliyor. "İzmir Ekonomi ile NASA'ya" başlıklı instagram yarışmasında kampanyanın ilk etabında görüntüye gelecek 3 boyutlu roket ile en iyi fotoğrafı çeken bir kişi, Amerika'daki uzay üssü NASA'ya götürülecek. Uygulamayı akıllı telefon ya da cihazlarına indirenler, kampanyanın detaylarına ulaşıyor. "Geleceği inşa edecek gençleri bekliyoruz" sloganıyla oluşturulan kampanyada, uzay temasıyla gençlere geleceği birlikte kurma çağrısı yapılıyor.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, yenilikçiliği besleyen bir öğrenme kültürünün günümüzde önem kazandığına dikkat çekerek, "Yeni dönemde üniversitemizi anlatırken teknolojinin gelişiminden de yararlandık. Üniversitemizde girişimcilerin yetiştiği Embriyonix bünyesinde ve İzmir Bilimpark'ta yer alan Eda Evdüzen'in kurduğu Kidolindo Şirketi'nde mezunlarımız "artırılmış gerçeklik" uygulamasını geliştirdi. Böylelikle İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak gençlere, geleceğin kapılarını yeni teknoloji aracılığıyla eğlenceli şekilde açmalarını sağlıyoruz. Kampanyanın ilk etabında geleceği inşa edecek kuşaklarımız için 3 boyutlu bir roket tasarlandı. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz sosyal medya yarışmasıyla en yaratıcı fotoğrafı çeken bir kişiyi de NASA'ya göndereceğiz." dedi.

'3 MİLYON DOLARLIK AKILLI KAMPÜS'

Dijital teknolojilerin yenilikçi kullanımının örneğini İzmir Ekonomi'de sergilediklerini belirten Demirtaş, şöyle devam etti: "Üç milyon dolarlık yatırımla yeni akademik yıl için "Akıllı Kampüs" projesini gerçekleştirdik. Bilgiyi üretebilen, hayata ve geleceğe güvenle bakan gençler mezun ediyoruz. Tamamen yeni kuşakların öğrenme biçimlerine uygun bir yapı oluşturduk. Kurduğumuz sistem bu kapsam ve içerikte Türkiye'de hiçbir üniversitede yok. Yatırımı yaparken farklı eğitim teknolojilerini birleştirerek, öğrencilerin tek noktadan bilgiye ulaşmalarını sağladık."

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK UYGULAMASI NEDİR?

Artırılmış Gerçeklik Uygulaması, gözümüzle gördüğümüz gerçek dünya görüntülerinin üzerine dijital bir katman ekleyip, sanal objeleri entegre ederek algının ve etkileşimin artırılmasıdır. Burada en önemli nokta, gerçek ve dijital dünyaların birbirinden gerçek zamanlı haberdar olması ve birbiriyle etkileşim halinde olmasıdır. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının temelinde de birçok teknolojide olduğu gibi askeri teknolojiler yatıyor. İlk uygulamalar askerlerin mayın bulduğu simülasyonlarda kullanılıyor.

NASIL ÇALIŞIR?

Apple Store veya Google Play aracılığıyla "IEÜ AR" uygulaması akıllı cihazlar aracılığıyla ücretsiz indirilebilecek. Uygulamanın başlamasının ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin yazılı basında, billboardlarda bulunan veya yazılı olarak çıktı alınan görsellerinin üzerine programı tutun. Karşınızda 3 boyutlu bir roket bulacaksınız. Roketin etrafında 360 derece dönüp detaylarını inceleyebilirsiniz. Roketle birlikte fotoğrafınızı çekip sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Fırlat butonuna basarak roketi uçurun. Uzay boşluğunda roketi siz kullanıyorsunuz. Telefonunuzu ya da tabletinizi ne tarafa yönlendirirseniz o yöne gidecek. Karşınıza çıkacak fakülte ve bölümlerin içinden geçerek puan toplayabilirsiniz. Uygulamanın içindeki görsellerden çıktı alarak da yine aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Kaynak Aktifhaber

Etiketler: Üniversite