Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üniversite Adaylarına Tercih İçin Püf Noktaları

2762 kez okundu
22 nisan 2015 çarşamba

Ankara Üniversitesi akademisyenleri, Lisans Yerleştirme Sınavı’na girecek adayları uyardı, “Süreci ailenizle paylaşın. Puan kaygısıyla istemediğiniz tercihi yapmayın.”
Ankara Üniversitesi, bu yıl Lisans Yerleştirme Sınavı'na girecek öğrencilerin doğru tercih yapmaları için “12. Ankara Üniversitesi Tanıtım Günü”nü düzenledi.
Lise öğrencilerinin üniversite seçiminde zorlanmamaları amacıyla gerçekleşen geleneksel etkinlikte, sınav sisteminde üniversiteye yerleşmek için göz önünde bulundurulması gereken püf noktalar anlatıldı. Eczacılık Fakültesi Fuaye Alanı ve 50. Yıl Salonu’nda gerçekleştirilen programlara Ankara içi ile çeşitli illerden lise ve dershane öğrencilerinden oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Üniversite adayları, Ankara Üniversitesi’nin fakülte ve yüksekokullarının temsilcilerinden bölümler ve alanlar hakkında bilgi aldı.
Tavsiyeler verildi
Programda, Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Pişkin ile Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu, “Üniversiteye Geçişte Doğru Tercih Yapmak” ve “Kariyer Planlaması ve Geleceğin Meslekleri” konulu konferanslar verdi. Kutlu, üniversite tercihinde yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Aileyle paylaşın. Program yerine üniversite ve 'puan ziyan olmasın' diye istemediğiniz tercihi yapmayın. Bilgisayarlardan elde edilen tercih çıktılarını olduğu gibi yazmayın. 2 yıllık programlardan kaçınmayın ve tercih yapmayı bilmeyenlerle masaya oturmayın.”
Bilgisayar çıktılarına dikkat!
Konferanslarda ayrıca üniversite adaylarına şu hataları yapmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu:
- Bilgisayarlardan elde edilen tercih çıktılarını olduğu gibi yazmak.
- Puana göre tercihleri sıralamak, çok fazla ölü tercih yapmak.
- Belli bir yüzdelik dilim aralığında tercih yapmamak.

http://www.trtturk.com/haber/universite-adaylarina-tercih-icin-puf-noktalari-125215.html

Etiketler: