Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üniversite Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Cep Telefonlarını Şarj Ediyor

3990 kez okundu
30 aralık 2015 çarşamba

Yozgat Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda kurulan yenilenebilir enerji ünitesi sayesinde öğrenciler cep telefonlarını güneş enerjisi ile şarj ediyor. 

Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla güneş enerjisinden yararlanılarak cep telefonu şarj istasyonu projesini hayata geçirdi. Cep telefonu ve USB ile şarj olan tüm elektronik aletleri güneş enerjisi ile şarj etmeye imkan sağlayan 'Şarj İstasyonu' ile dışarıdan hiçbir elektrik bağlantısı olmadan telefonlar kolaylıkla şarj edilebilecek. 

Meslek Yüksek Okulu bahçesine kurulan şarj istasyonu ile aynı anda birden fazla telefonun ve USB bağlantılı elektrikli eşyaların şarj olmasını sağlanıyor. Şarj istasyonu, güneşli zamanlarda üzerindeki bataryaya biriktirdiği elektrik enerjisi ile elektrik kesintilerinde de cep telefonlarının ve USB ile çalışan cihazların şarj edilmesini sağlayabilecek.

Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ferdi Gevrek yenilenebilir enerji kaynaklarının özendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla güneş paneli sayesinde cep telefonları ve USB ile şarj olan tüm cihazların şarjını yapmak için şarj istasyonu kurduklarını söyledi. Yenilenebilir enerjinin öneminin her geçen gün arttığını belirten Gevrek, “Biz de öğrenci arkadaşlarımızla, hem öğrencilerimizde hem de çevremizde bu farkındalığı oluşturmak ve bilinçlendirmek amacıyla bu projeyi gerçekleştirdik. Projede kullandığımız sistem 60 watlık bir güneş paneli, bir akü, bir şarj regülatörü, çoklu cep telefonu şarj aleti ve USB çıkışları mevcut.” dedi.

Cep telefonları ve USB ile şarj olan tüm cihazların, şarj istasyonunda güneş var olduğu müddetçe şarj olabileceğini vurgulayan Ferdi Gevrek, şunları kaydetti: “Öğrenci arkadaşlarımız dışarıda sohbet edip çaylarını yudumlarken aynı zamanda cep telefonlarının şarjını yapabilirler. Okul içerisinde priz aramaya, cep telefonunu şarj etme derdine son. Bir cep telefonu 45 dakika ile 1 saat arasında şarj oluyor. Elektrik kesintililerinde cep telefonu şarj problemi yaşanabilir. 500 TL’ye mal olan bu sistemle elektrik kesintisi anında yine şarj edebilir ve iletişim sağlayabiliriz.”

Kaynak