Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üniversite Okurken Yapılabilecek İşler

11306 kez okundu
25 aralık 2015 cuma

Üniversite öğrencilerinin temel sıkıntılarından biri de ay sonunu getirememek. Her ne kadar aileden aldıkları harçlık desteği, burs ve kredi yardımlarıyla öğrenciliği yaşamaya çalışsalar da, ek işlere de zaman zaman ihtiyaç duyabiliyorlar. Üniversite Okurken Yapılabilecek İşlerin ders saatlerine uygun olması, okul hayatını aksatmaması ve hayata dair tecrübeler kazandırması temel avantajlardan bazıları. Özellikle öğrenciler kendi bölümlerine ve ders yoğunluklarına göre işlerde çalışmak isterler. Kimi zaman para kimi zaman da tecrübe ihtiyacı için başvurabileceğiniz işleri sizler için araştırdık ve size bunlarla ilgili alternatifleri derledik.
 

Öğrencilik Yaşamında Yapılacak İşler

En çok elemana ihtiyaç duyan sektörlerden biri hizmet ve eğlence sektörüdür. Eleman ihtiyacına olan talebin fazlalığı, bu sektörlerde çalışacak kişilerin deneyimli olup olmamasını da önemsizleştiriyor. Bu nedenle öğrenciler hizmet ve eğlence sektörlerinde kendilerine kolayca iş bulabilirler. Bu sektörlerin başında cafeler, restaurantlar, eğlence mekanları, oteller gelmektedir. Ders yoğunluğuna göre part-time ya da full-time çalışma fırsatınız da mevcuttur. Hizmet sektöründe öğrencinin yani genç nüfusun tercih edilmesinin bir diğer nedeni de iş yeri sahiplerinin az maliyetle yüksek iş gücü politikasını benimsemiş olmalarıdır.
Satiş Görevlisi,
•    Yayınlanan iş ilanlarına baktığımızda, bir diğer yoğun talebin ise mağazada ve satışta görev alacak gençlere ihtiyaç duyduğu yönündedir. Öğrenciler bu sektörü tercih edebilirler. Bunun nedeni, yarı zamanlı çalışarak özellikle mağazacılık alanında iyi bir kazanç ve deneyim sahibi olmakla birlikte insan ilişkilerine dair önemli kazanımlarıyla gelecekteki iş hayatları için tecrübe edinmektedirler.
•    Üniversite Okurken Yapılabilecek İşlerden bir diğeri de özel ders vermek olabilir. 
Kendi alanınıza ve branşınıza yönelik, hakim olduğunuz temel ders ve konularda saat başı ücret karşılığı ders verebilirsiniz. Bunun en büyük avantajı hem bilgilerinizin pekişmesi, hem de esnek çalışma saatleri. Esnek çalışma saatleri ile kendinize zaman ayırmanın yanı sıra derslerinize de rahatça vakit ayırabilir ve sosyal aktiviteleriniz için fırsat bulabilirsiniz.
•    Anketörlük de bir diğer iş imkanı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer insani ilişkilerinize, iletişim ve ikna kabiliyetinize güveniyorsanız anketörlüğü deneyebilirsiniz.
•    Stand Hostesliği. 
Haftada belli günlerde yapılması ve birkaç saati kapsaması yönünden öğrenciler için maddi ve boş zaman kazançlı bir iştir. Bu iş için de düzgün bir fiziğe, dış görünüşe özen göstermeye, güler yüze ve elbette etkili bir iletişim kabiliyetine ihtiyacınız olacaktır.
•    Barista.
Son zamanlarda adını duymaya başladığımız, yeni trend olan kahve dükkanlarındaki kahve tasarımcılığı da diyebiliriz. Kahve süsleme konusunda kendinize güveniyorsanız deneyebilirsiniz.
•    Çevirmenlik.
Eğer yabancı dilinize güveniyor ve bu konuda pratik yaparak kendinizi geliştirmek istiyorsanız Üniversite Okurken Yapılabilecek İşler arasında size en uygun iş çevirmenlik olacaktır.
•    Kasiyerlik ve Market görevlisi. 
Okuduğunuz şehirde mutlaka zincir marketlerden bir veya bir kaçı bulunmaktadır. Her zaman elemana ihtiyaç duyan bu zincir marketler part-time iş olanakları ile öğrencilik yaşamında iyi bir iş imkanı sunuyor.
•    Call- Center operatörü. 
Part-time işler denildiğinde ilk akla gelebilecek işlerden biridir. Kurumsal bir şirketin çağrı merkezinde kendinize iş bulma şansınız oldukça fazla. Bunun için sahip olmanız gereken özellikler; düzgün bir diksiyon, sabır ve etkili bir iletişimle birlikte sorun çözmeye odaklı bir performans.
•    Pazarlama ya da marketing. 
Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir sektör haline gelen pazarlamacılık, üniversite öğrencilerini tercih etmekte. Girişken, ısrarcı ve iletişim kabiliyetiniz iyiyse denemekte fayda var.
•    Üniversitenizde ki kısmi zamanlı öğrenciler için olan işlerden de faydalanabilirsiniz. Bu işlerin en büyük avantajı çalışma saatlerinin ders saatleriyle olan uyumu ve kendi işinize yönelik pratikler.

Kaynak

 

Etiketler: Üniversite