Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üniversitelerden Güncel Haberler 29 Kasım 2016

4864 kez okundu
29 kasım 2016 salı

Bilim adamları üniversitelilerle buluşuyor
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, "TÜBİTAK 2221 “Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı” çerçevesinde öğrencilerle akademisyenleri buluşturuyor. Central Florida Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Profesörü Raj Mittra ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Sevgi’nin konuşmacı olarak katıldığı program KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

TEV’in yurtdışı burslarına başvurular başladı
TEV'in yurtdışı burslarının 2017-2018 başvuru dönemi başladı. Bu yıl 77 öğrencinin yararlanacağı burslar, Amerika’dan Avrupa’ya ve Uzakdoğu’ya kadar geniş bir coğrafyada eğitim yolculuğuna çıkacak genç liderleri destekliyor. TEV bursları ile ilgili daha detaylı bilgi için şu haberimize göz atabilirsiniz. (http://www.akampus.com/tev-egitim-yuksek-ogrenim-universite--burs-basvurusu)

KTÜ'ye 29 akademisyen ve uzman alınacak
KTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde görev yapmak üzere 1 profesör alınacağı belirtildi. Açıklamada, Tıp ve Fatih Eğitim Fakültesi ile Arsin, Tonya, Vakfıkebir, Trabzon, Sürmene, Araklı, Beşikdüzü ve Maçka  Meslek Yüksekokulu ile Rektörlük bünyesinde görev yapmak üzere 1 öğretim görevlisi, 5 uzman, 22 de araştırma görevlisi  alınacağı ifade edildi. Tüm kadrolar için başvuruların 9 Aralık 2016'ya kadar devam edeceği kaydedildi.

Eğitim de şart kızlara destek de
Aydın Doğan Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) işbirliğiyle, ‘Baba Beni Okula Gönder’ (BBOG) seferberliği kapsamında açılan 33 kız öğrenci yurdunun yönetici ve öğretmenleri için her yıl düzenlediği ‘Ergenlik ve Gelişim Süreçlerinin Eğitimi’nin açılış töreni dün yapıldı.

YÖK rektör seçiminde öğrencilerin de fikrini alacak
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, rektör adayı belirleme sürecinde YÖK üyelerinin rektör seçilecek üniversiteleri ziyaret edeceğini belirtti. Saraç, "Öğretim üyeleriyle, araştırma görevlileriyle ve öğrencilerle bu üniversitenin içinde bulunduğu şartları değerlendirecek, geleceğe yönelik ne gibi atılımlar yapması gerektiği hususunda görüşlerini alacaklar" dedi.

Üniversitelerden bilimsel projelere destek
"Yükseköğretim Kurumları Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlandı.Yönetmelik, üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerince yürütülen bilimsel araştırma proje tekliflerinin değerlendirilmesi, kabulü, desteklenmesi ve bunlarla ilgili hizmetlerin yürütülmesi ile sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin esasları düzenliyor. Projelerin desteklenmesi ve hizmetlerin yürütülmesi için rektör veya görevlendireceği bir rektör yardımcısı başkanlığında, senatonun önerisiyle rektör tarafından görevlendirilen en az 7 en çok 11 öğretim üyesinden oluşan bir komisyon kurulacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir: ÖSYM yüzde 95 yenilendi
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, “Şu anda ÖSYM’de çalışan personelden, kullanılan teknik altyapıya kadar ÖSYM yüzde 95 yenilendi. Yasal düzenlemelerle yenilendi ve yenilenmeye devam ediyor” dedi.

YÖK’ten kadınlara pozitif ayrımcılık
YÖK, özellikle boşalan dekanlık koltuklarına her üniversitenin en az bir kadın dekan ve rektör yardımcısı ataması yapılmasını istedi. Devlet üniversitelerinde şu anda 2, vakıf üniversitelerinde ise 7 olmak üzere Türkiye’deki 174 üniversitede 9 kadın rektör bulunuyor.

ODTÜ KKTC’nin yeni rektörünün makam arabası bisiklet
Prof. Dr. Nazife Baykal, 11 yıl önce kurulan ODTÜ KKTC’nin  yeni rektörü. Asıl uzmanlıkalanı siber güvenlik. Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biri. Prof. Dr. Baykal 305 bin metrekarelik kampusta çoğunlukla kaldığı lojmandan rektörlüğe bisikleti ile gidiyor.

Etiketler: Üniversite Eğitim