Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Üniversiteye Giden Her Öğrencinin Er Ya Da Geç Girdiği Depresyondan Kurtulmanın 7 Yolu

1892 kez okundu
11 aralık 2015 cuma

İngiltere'de yapılan yeni bir çalışma sonuçlarına göre üniversiteye giden öğrenciler en çok bu yedi sorundan dertli.

Biz de o sorunları ve uzmanların bazı önerilerini size listeleyelim istedik.

1
Yalnızlık Hissi

Öncelikle, öğrencilerin en büyük dertlerinden biri, kalabalıklar içerisinde duydukları yalnızlık hissiyatı.

Uzmanların önerisi, özellikle en azından bu hissi duyan tek kişi olmadığınızın bilincinde olmanız. Sizin gibi hisseden birçok insan var ve aslında bu dahi yalnız olmadığınızın bir göstergesi sayılıyor.

2
İlk Adım Güvenle Başlıyor

İlk olarak güven duyabileceğiniz bir arkadaş arayışına girmeniz gerekiyor. Uzmanlara göre, konuşmak, konuşmak ve daha çok konuşmak, çözümlerin sorunu için ilk adım olarak sayılıyor.

3
Kendinizi Sorgulayın

Kendinizi sorgulayıp bir karara vermeniz gerekiyor.

Kendi kendinize çözebilir misiniz? Yoksa iş daha mı zor görünüyor?

Eğer hissetiğiniz sorunlar sizin sosyal yaşamdaki halinize ve davranışlarınıza etki etmeye başladıysa, bunu görebiliyorsanız, mutlaka profesyonel yardım almanız gerekiyor.

4
Yardım İstemenin Zorluğu

Genellikle öğrenciler arasındaki yaygın kanılardan biri, "yardım isteyecek kadar eksik değilim" hissiyatı.

Profesyonel olsun veya arkadaşlarınız olsun, yardım istemenin, sizin herhangi bir yetersizlik ve eksikliğiniz ile alakası yok. Bu sadece bir durum ve uygun yöntemlerle ilerlenirse gelip geçici bir durum.

5
Mutluluktan Kaçmayın

Eğer güzel bir komedi filmi izlemekten mutlu oluyorsanız, kendinizi kötü hissettiğiniz dönemlerde bu eylemi sık sık yapmanızda hiçbir sakınca yok. Eğer arkadaşlarınızla sıkılıyor ve sadece kendi başınıza kitap okumak istiyorsanız, bunda da bir sıkıntı yok. Bazen kendi sorununuzu kendiniz çözebilirsiniz. İnsan psikolojisi her birey için farklı bir yapıya sahiptir, bunu sakın unutmayın.

6
Başarılarınızı Kutlayın

Evet hakettiğiniz tüm başarılardan sonra kutlama yapın. İsterseniz kalabalıklarda toplanın, isterseniz dev bir dondurmayı tek başınıza götürün! Ancak kolay alınmış iyi bir sınav notu da olsa, o başarınızı mutlaka kutlayın!

7
Kendinizi Sevin

İnanın ki dünyada yapabileceğiniz en kolay ve en yararlı yollardan biri de kendinizi sevmek. Vücudunuzu sevin, ruhunuzu sevin, kendinizle barışık olun. İç dünyanızda duyacağınız pozitif duygular, dışavurumunu kendiliğinden ve çok kolay bir şekilde sizin önünüze sunacak. Belki siz farkında bile olmadan!

Etiketler: