Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Burs Başvuruları

577925 kez okundu
09 eylül 2016 cuma

KYK’nın yanı sıra, Başbakanlığa bağlı bir diğer kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bu yıl da burs vermeye devam ediyor. Öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilen bu burslar Ortaöğrenim, Yükseköğrenim ve Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim bursu olmak üzere 3 çeşittir. Burs başvuruları Ortaöğrenim öğrencileri için 19 Eylül – 19 Ekim arasında, Yükseköğrenim öğrencileri için 15 Eylül – 30 Ekim arasında, yabancı uyruklu Yükseköğrenim öğrencileri için de 15 Eylül  - 30 Ekim arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden (buradan) yapılacaktır.  

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), Başbakanlığa bağlı olan bir devlet kurumudur. VGM, 2012’den bu yana sosyal ve ekonomik açıdan ihtiyaç sahibi öğrencilere aylık düzenli olarak karşılıksız para yani burs vermektedir.

 

VGM Burs Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından verilen burslara sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan öğrenciler veya kayıtlı bir gelire sahip olan öğrenciler, Polis Akademisi ve askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenim gören öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, diğer kamu kurumlarından karşılıksız burs alan öğrenciler ve Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı alan öğrenciler Yükseköğrenim bursuna başvuramaz ve bu burslardan yararlanamaz.

 

VGM Burs Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuruları Yükseköğrenim öğrencileri için 15 Eylül – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında VGM web sitesi (buradan) üzerinden başvuru formu doldurularak yapılacaktır. Başvuru formunun nasıl doldurulacağı sitede yer alan 2016 – 2017 Öğretim Dönemi Yükseköğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu’nda (buradan) belirtiliyor.

Ayrıca son başvuru tarihi olan 30 Ekim 2016’dan sonra yapılan başvurular için, “doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek-2)’ya göre değerlendirilecektir.” açıklaması yapılmış.

 

VGM Burs Başvuru Sonuçları ve Burs Miktarı

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonuçları, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) burs başvuru sonuçlarının belli olmasından sonra açıklanmaktadır. Böylece KYK bursunu kazanamayan öğrencilerin, VGM bursundan yararlanması amaçlanmıştır. KYK bursu kazanan öğrenciler ise VGM bursundan yararlanamazlar.

Burs kazanan öğrenciler, Ocak ayından itibaren burs almaya başlar ve yıl içinde Ekim – Mayıs ayları arasında olmak üzere 8 ay boyunca burs alırlar. Burs miktarı aylık 200 TL’dir. Ayrıca öğrenciler burs almaya devam ettikçe durumları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Burslar ile ilgili duyuruları, kılavuzları ve başvuru formunu buradan takip edebilir, inceleyebilirsiniz.

 

VGM Bursunun Kesilmesi

Eğer öğrenci bir üst sınıfa geçemezse, hakkında 6 ay ve daha fazla hapis, ağır hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti olursa, öğrenim görmekte olduğu yükseköğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alırsa, kurum tarafından belirtilen süre içinde öğrenci belgesini teslim etmezse ve/veya herhangi bir sebepten dolayı kaydını dondurursa öğrencinin bursu kesilir. Ayrıca Genel Müdürlük, gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencinin durumunu inceleyebilir, aykırı bir durum tespit ederse öğrencinin bursunu kesebilir. Gerçeğe aykırı bir beyanda bulunan öğrenciden, ödenen bursların tamamı faiziyle birlikte tekrar alınır.

Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu bursları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.