Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Whatsapp Ücretli mi Ücretsiz mi?

5593 kez okundu
19 ocak 2016 salı

Dünyanın en popüler mobil mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, "ücretli mi ücretsiz mi" tartışmasına artık son veriyor. Yıllardır bir işe yarayıp yarımadığı tartışma konusu olan yıllık ücretlendirme modeli kaldırılıyor.

Almanya’da katıldığı bir konferasta  konuşan Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum, önümüzdeki günlerde 1 dolarlık yıllık ücret uygulamasının sona ereceğini. İlk yıl için ücretsiz kullanım sunan Whatsapp, bugüne kadar kaç kişiyi ücretlendirdi bilinmese de bundan sonra kimseden ücret almayacağını öğrenmiş oluyoruz.

Jan Koum herkesin bu ödemeyi yapamayacağına dikkat çekiyor ve farklı gelir modellerini kullanacaklarını paylaşıyor. Koum, Whatsapp’ın markalar/şirketler üzerinden gelir elde etme yolunu deneyeceklerinin de ilk sinyallerini veriyor.

Hali hazırda Whatsapp’ın müşteri hizmetleri iletişiminde kullanımı hızla yaygınlaştığı malum. Planların tam olarak kesinleşmediğini söylense de Whatsapp’ın gelir modelinde marka-kullanıcı etkileşimine odaklanacağı kesin gibi gözüküyor. Whatsapp’ın mobil ödeme tarafına el atılması da bir başka ihtimal.

Whatsapp – Messenger rekabetinde Son Durum
Aylık 900 milyon aktif kullanıcıyı aşan Whatsapp, aylık 800 milyon aktif kulllanıcıya ulaşan Facebook Messenger tarafından yakından takip ediliyor. Messenger’ın üye kaydında Facebook hesabı zorunluluğunu kaldırması Whatsapp’ı ikinciliğe düşürebilir ve Koum bu durumu görmeyi pek istemiyor gibi ama Whatsapp’ın da Facebook çatısı altında yer aldığını unutmamak gerekiyor.


Kaynak: Webrazzi 

Etiketler: Teknoloji Whatsapp