Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yakında Tüm Üniversite Sınavları Elektronik Olacak

3400 kez okundu
16 aralık 2015 çarşamba

Yabancı Dil Sınavı’nı (YDS) elektronik ortamda yapmaya başlayan ÖSYM, e-sınav sistemini gelecek yıllarda 2 milyon öğrencinin ter döktüğü üniversite sınavları da dahil olmak üzere pek çok alanda uygulamayı planlıyor. Sistem, ‘Anlık Durum Düğmesi’, ‘Hatırlatıcı’ gibi butonlarla öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak.

Son dönemde elektronik sınav (e-sınav) sistemi üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) e-sınav yazılımı, sınava giren adayların işini büyük ölçüde kolaylaştıracak. E-sınavı ilk kez geçtiğimiz yıl Yabancı Dil Sınavı (YDS) ile uygulamaya başlayan ÖSYM, 2 milyona yakın öğrencinin ter döktüğü üniversiteye giriş sınavları da dahil olmak üzere pek çok sınavı yakın gelecekte elektronik ortamda yapmaya hazırlanıyor. İşte, e-sınav sisteminin detayları: Adaylar, sınav salonunda yerlerine oturduktan sonra web kamerayla kendi fotoğraflarını çekip sisteme kaydediyor. Daha sonra sisteme giriş yapılıyor. 

Adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ndeki fotoğrafı ile sınav salonunda web kamerayla çekeceği fotoğraflar, sınavdan sonra eşleştiriliyor. n Fotoğrafları eşleşmeyen adayların sınavı, ÖSYM Yönetim Kurulu’nca geçersiz sayılıyor. Sınav ekranında bir ‘Anlık Durum Düğmesi’ bulunuyor. Aday bu düğmeye bastığında, o andaki “kalan soru sayısı, kalan sınav süresi, cevaplanmış soru sayısı, geçen süre” gibi bilgileri görerek zamanını ayarlayabiliyor. Sistemde yer alan ‘Hatırlatıcı’ butonuyla ise adaylar, boş bıraktıkları veya tereddütlü oldukları sorulara, daha sonra tekrar bakmak için hatırlatma işareti koyabiliyor. ÖSYM, 2014 yılında uygulamaya aldığı e-sınav kapsamında 4 adet e-YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit) sınavı gerçekleştirdi. 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde ise 2 salonda 6 adet e-YDS yapılırken, altyapı güçlendirilerek sınava alınan aday sayısı da artırıldı. 

KAPASİTE ARTIRILACAK 

Yeni yatırımlarla, gelecek aylarda sistemin uygulandığı salon sayısı artırılacak ve tek bir sınavda 5 bin adayın aynı anda e-sınava girebilmesi sağlanacak. 2016 yılında ise kademeli olarak öğrenci kapasitesi daha da artırılacak.

Kaynak

 

Etiketler: Sınav Üniversite