Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yaz Stajınızda Maksimum Faydayı Alabilmek İçin Uygulamanız Gereken 7 Tüyo!

3961 kez okundu
07 ağustos 2015 cuma

 

Yaz dönemi, öğrenciler için her ne kadar tatil dönemi de olsa, aslında birçok arkadaşımız da iş dünyasında staj yaparak neye uğradığını şaşırabiliyor. Biz de sizler için, stajınızın verimli geçmesi için uygulayabileceğiniz bazı öneriler hazırladık!

1
Ön Araştırma Yapın

Staj yapacağınız şirketin websitesini iyice inceleyin, hedefleri, vizyonları nelermiş onlara göz atın. Gitmeden önce, kıdemli bir çalışan kadar kurumsal bilginiz olsun. Zaten diğer her türlü dedikodu ve şikayeti bol bol orada duyacaksınız!

2
Zaman Yönetimine Alışın

Okulda bazı işleri son dakikaya bırakmaya çok alışmış olabilirsiniz ancak iş dünyasında böyle bir strateji ters tepebilir. İşe zamanında gitmeye ilk günden kendinizi alıştırın, hatta biraz daha erken gitme imkanınız varsa, sizin gibi erkenciler ile biraz sohbet ederek birşeyler kapabilirsiniz.

3
Bol Bol Soru Sorun

Soru sormaktan hiç mi hiç çekinmeyin! İşin püf noktalarını kimse size tepsiyle sunmayacak. Sorarak öğreneceksiniz. Unutmayın ki, orada sadece vakit geçirmek için değil, gerçek iş tecrübenizde size çok çok faydası olabilecek bilgileri kazanmak için oradasınız.

4
Öğle Yemeklerini İyi Değerlendirin

Tamam belki okulda tek başınıza "cool" bir şekilde yemek yemek birçok işe yarayabilir ama iş dünyası affetmez. Sosyal olun, unutmayın ki en büyük dedikodular ya çay kahve molalarında ya da öğle yemeğinde paylaşılır!

5
Not Alın

Zaten kimsenin kadar not tutma pratiği yoktur, onu biliyoruz. Bu özelliğinizi işte de kullanın. Değerli gördüğünüz her bilgiyi not edin, toplantılarda konuşulanları not edin. Daha sonra bir kez gözden geçirmeniz, size asla unutmayacağınız bilgiler kazandırabilir.

6
Olumlu Olmaya Çalışın

Kimseyle sert tartışmalara girmeyin, unutmayın ki onlar kalıcı siz gidicisiniz. Moraliniz bozulmasın, gün gelecek o ofiste güzel bir odanız olacak! Yeter ki sabırlı olup, ihtiyacınız olanları öğrenin.

7
Bağlantı Kurun

Networking kavramı, okulda da aslında işinize yarayacak olsa da genelde umursamadığınızı ve sadece sevdiğiniz arkadaşlarınızla görüştüğünüzü biliyoruz. Fakat iş dünyasında, kiminle sonradan nerede karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Siz birçok kişiyle tanışın, bağlantı kurun, isminizi söyleyin, isimlerini öğrenin ve geleceğin iş dünyasında yıldız olmak için adınızı bilinçaltlarına kazıyın!

Etiketler: