Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yeni Başlayanlar İçin 10 Ekonomi Kitabı

15988 kez okundu
06 temmuz 2016 çarşamba

Ekonomi, daha güzel adıyla İktisat, günümüzde birçok insan tarafından cebimizdeki kağıt paradan,  dolardan – eurodan, televizyon ekranlarındaki anlaşılmayan rakamlardan ve bunların yanındaki yeşil – kırmızı oklardan ibaret sanılıyor. İnsanın var oluşuyla, psikolojisiyle, düşüncesiyle iç içe olan bu “bilim dalı” aslında bu saydıklarımızın yanında çok büyük bir dünya. Özellikle son yüzyılın yaşam şartlarından ve amacından dolayı, alakalı – alakasız her bir bireyin “finansal okuryazar” olması gerekiyor. Alakalı – alakasız dedik, çünkü Yunancada ev ve yönetim anlamına gelen “oikos” ile kural yasa anlamına gelen “nomos” kelimelerinin birleşimiyle oluşan Oikonomia, yaşamına devam etmek isteyen; bu yüzden de ilk çağlardan bu yana var olan bir sosyal bilim.

Doların çıkıp düşmesinden ziyade, yaşamımızı etkileyen birçok ekonomik faktör var. Para nedir ve çalışma mekanizması nasıldır; kriz nedir, neden çıkar, insanları nasıl etkiler; ekonomi paradan ibaret midir, para olmadan da ekonomi olur mu gibi soruların cevaplarını bulmak isteyen, ekonominin temelini ve tarihini anlamaya çalışan, ekonomi bilgisini geliştirmek isteyenler için temel düzeyde ekonomi kitaplarını listeledik…

  • Kolay Ekonomi (Mahfi Eğilmez)

Televizyon ekranlarında da sık gördüğümüz, başarılı ve bilgili bir hoca olan Mahfi Eğilmez’in Kolay Ekonomi kitabı, ekonomiyi en basit haliyle anlatmayı ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartışılanları rahatça izleyebilmesini amaçlıyor. İktisat bilimini daha iyi öğrenmek için Mahfi Eğilmez’in diğer kitaplarına da bakmakta fayda var.

 

  • 100 Soruda Ekonomi El Kitabı (Sadun Aren)

İktisada giriş niteliğinde olan ve iktisadı öğrenmeye başlayanlar için başvuru kaynağı bir kitap. Akademik kariyeri ve bilimsel çalışmaları ile bilinen Sadun Aren’in bu kitabı başlangıç ve olayları anlama açısından referans bir kitap.

 

  • 36/4 Para Harekatı (Yaşar Erdinç)

Ekonominin temelini, iktisadın insanları pratik açından nasıl etkilediğini 2001 krizi üzerinden anlatan Yaşar Erdinç, “krizlerin belgesel romanı” olarak nitelenen bu kitapta ekonominin “aslında” ne olduğunu ve krizlerin insan hayatına etkisini, ekonominin e’sini bile bilmeyen insanların anlayacağı sadelikte anlatıyor.

 

  • Doğal İktisat (Robert H. Frank)

İktisadın sadece sınıflarda, kitaplarda, derslerde olmadığını, bir bilimden ziyade hayatın içinde yaşadığımız bir olay olduğunu anlatan Frank, Doğal İktisat kitabıyla iktisadı hayatın içinden parçalar, yaşanmışlıklar alarak ve örneklendirerek anlatıyor.

 

  • Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri

Gerçek hayattan pek çok örnek ile desteklenmiş Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri, ekonominin temelini oluşturan ve bugün yaşadığımız her olayı etkileyen fikirleri bir araya toplayan ve yaşayışımızı anlamamızı sağlayan bir kitap.

 

  • Ekonomi Kitabı

Ekonomi resesyona girerse ne olur? Para nasıl işler? Neden vergi öderiz? gibi sorulara resimlerle destekleyerek, kolay ve anlaşılır şekilde cevaplar buluyor. Başlangıç seviyesindeki herkesin anlayabileceği bu kitapta iktisada dair çok şey bulunuyor.

 

  • Türkiye İktisat Tarihi (Korkut Boratav)

İktisadı anlamak için tarihi de, yaşanmış olayları da anlamamız gerekiyor; önümüze, geleceğimize daha iyi bakabilmek için… Her ne kadar iktisatçı olmayanlar hedeflense de, iktisatçıların da başvurduğu bir kaynak olan Türkiye İktisat Tarihi kitabı Türkiye ekonomisinin nereden geldiği ve nereye gittiği konusunda ders niteliğinde bilgiler veriyor.

 

  • Ulusların Düşüşü (Daron Acemoğlu, James Robinson)

Dünyanın en iyi iktisatçılarından olan, MIT İktisat profesörü Kamer Daron Acemoğlu, James Robinson ile birlikte, tarih boyunca ulusların, özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişmeleri arasında neden büyük farklılıklar olduğuna dair bir tartışma yürütüyor.

 

  • İktisatçılar ve İnsanlar (Ayşe Buğra)

Ayşe Buğra'nın bu çalışması, iktisatçıların insan anlayışıyla gerçek insanların özellikleri arasındaki farkları öne çıkararak iktisadın hikayesini anlatıyor. İktisatçılar ve İnsanlar, yalnızca yöntem sorunlarına duyarlı iktisatçılar için değil, piyasa toplumlarının ekonomik ve ideolojik sorunlarıyla ilgilenen herkes için yararlı bir tartışma ve bilgilenme kaynağı.

 

  • Görünmeyen Ekonomi (Steven D. Levitt, Stephen Dubner)

“Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor?” sorusuna cevap olan bu kitap, birbirinden ilginç sorularla ve iktisadi mantık ve istatistiki yöntemlerle iktisadı anlatmaya çalışıyor. 

 

Etiketler: Kitap Ekonomi