Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yeni Mezun 128 Bin Genç İş Arıyor

3142 kez okundu
02 kasım 2015 pazartesi

Lise ve üniversitelerden mezun olanların sayısı arttıkça iş arayanlar arasındaki deneyimsizlerin oranı da yükseliyor.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un verilerine göre, bu yıl iş aramaya başlayan yeni mezunların sayısında geçen yıla göre önemli bir artış yaşandı. 2014’te 50 bin deneyimsiz genç, hazırladıkları özgeçmişlerle başvurular yaparken, 2015’te bu sayı yaklaşık 128 bin oldu.

GENÇLER EYLÜLÜ BEKLEMİYOR 

Yenibiris.com’a üye gençlerin büyük kısmının yaz bitimini, hatta mezun olmayı beklemeden iş arayışına başlaması,firmaların iş ilanlarına başvuruları da önemli ölçüde yükseltti. Bütün sektörlerdeki ilanlara yapılan başvurular, geçen yıla göre yüzde 25 oranında arttı. Son aylarda, en fazla tercih edilen sektörlerin başında gelen eğitimle ilgili işlere talep geçen yılın iki katından fazla oldu. En çok tercih edilen işlerin ortak özelliği ise, deneyim şartı olmaması.

EĞİTİM, BANKACILIĞI GEÇTİ 

Yeni mezun olanların iş arayanlar arasına katılmasıyla başvurularda bazı küçük değişiklikler yaşandı. Geçen temmuza kadar en çok başvuru yapılan sektör bankacılık-finans olurken, bu kez eğitim (iş ilanlarının artmasıyla paralel olarak) birinci sıraya çıktı. Geçen yıldan beş kat fazla başvuru alan branş öğretmenliğinde başı matematik öğretmenliği çekiyor. Bütün sektörler genelinde gençlerin en çok iş başvurusu yaptığı ilanlar ise şöyle:
* Gişe elemanı
* Branş öğretmeni
* Satış danışmanı
* Muhasebe çalışanı
* Çağrı merkezi müşteri temsilcisi

İLLERDE ARTIŞ 

İş ilanlarına yapılan başvurular bütün şehirlerde fazlalaşmış durumda. Başvuruların en çok arttığı ilk beş şehir ise Hatay, Tekirdağ, Aydın, Bursa ve Ankara oldu.

Kaynak Hürriyet

Etiketler: Genç Mezun İşsizlik