Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

YÖK'ten Üniversitelere 5 Gün Sandık Tatili

3387 kez okundu
03 haziran 2015 çarşamba

Üniversitelerde sınav haftasının 7 Haziran seçimlerine denk gelmesi üzerine Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK)  harekete geçti. Kurul, üniversitelere bir yazı yollayarak 5-9 Haziran arasındaki final ve bütünleme sınavlarının ertelenmesini istedi.

Zaman Gazetesi konuyu gündeme getirerek aralarında Marmara, Yıldız Teknik, Orta Doğu Teknik, Karadeniz Teknik ve Dicle üniversitesi'nin de bulunduğu birçok üniversitenin seçimden bir gün öncesine ve sonrasına sınav koyduğunu ortaya çıkarmıştı. YÖK, 6 milyon üniversitelinin oy kullanmasını engelleyecek bu durum için harekete geçerek üniversitelerden sınav takvimlerini değiştirmesini istedi. YÖK Başkan vekili Prof. Dr. Yavuz Aktar imzası taşıyan kararda, “ Öğrencilerin kendi memleketlerinde anayasal ve demokratik seçime katılma haklarını kullanabilmeleri için, 5-9 Haziran 2015 günlerine ders veya sınav konulmaması, konulmuşsa sınav takviminin buna göre değiştirilmesi hususunda gereğini rica ederim.”  ifadelerine yer verildi.

Söz konusu haberde, Marmara Üniversitesi öğrencisi B.E., “6 Haziran ve 8 Haziran'a okul sınav koymuş. Benim ikametim Erzurum'da. Ben bu sene mezun olacağım. Şimdi seçim için Erzurum'a nasıl gideyim? Okul bunları hiç düşünmüyor mu acaba? Öğrenciler, final ve bütünleme sınavlarının ertelenmesini istiyor. Üniversite yönetimi ise kulak tıkıyor.” diye tepkisini göstermişti.

Kaynak Zaman

Etiketler: Yök