Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Google'dan Persicope'a Rakip: Youtube Connect

3615 kez okundu
25 mart 2016 cuma

Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope'un ne kadar başarılı olduğu tartışılsa da, teknoloji devi Google bu rekabeti kızıştırmakta gecikmedi. Facebook’un bir süre önce devreye aldığı canlı yayın özelliği Facebook Live, ardından Google da YouTube Connect ile sahaya çıkıyor. 

VentureBeat’in haberine göre hem iOS hem de Android için geliştirilen YouTube Connect, klasik canlı yayın uygulamalarına benzer özelliklere sahip olacak. Google ya da YouTube hesabınızla giriş yapabildiğiniz uygulamanın tek tıkla canlı yayın yapma, diğer kullanıcıları takip etme, canlı yayın sırasında diğer kullanıcılarla sohbet etme ve etiketleme özellikleriyle geleceği tahmin ediliyor. Bunların yanında bağlantılarınızın en yeni canlı yayınlarını görebildiğiniz bir haber akışı YouTube Connect uygulaması içinde erişilebilir olacak.

YouTube Connect ile canlı yayınlar uygulama içinden izlenebildiği gibi eğer yayını yapan Vlogger'ın Youtube kanalı var ise, bu yayın YouTube kanalından da izlenebilecek. Bugün birçok YouTube şöhretinin takipçileriyle farklı uygulamalar üzerinden canlı yayında buluştuğu bir gerçek ve YouTube Connect bu potansiyeli YouTube lehine değiştirebilir. Özellik aynı zamanda, uygulamayı doğrudan popüler canlı yayın servisi YouNow’a alternatif hale getirebilir.

Canlı yayınları ‘banttan’ izlemek isteyenler kayıtlar uygulama içinde saklanabilecek. Bu videoların otomatikman YouTube’a yüklenmesi uygulamayı birçokları için daha cazip hale getirebilir ve elbette YouTube için de yeni bir büyüme kanalı olabilir.

2011 yılından bu yana youtube.com/live adresi üzerinden canlı yayın yapılmasına izin veren Youtube, bu yeni uygulaması ile mobil öncelikli bir yaklaşım sergiliyor. Online canlı yayın arenasına yeni bir soluk getirecek olan YouTube Connect’in en önemli dezavantajı ise rakiplerinden epey sonra bu alanda girmesi. Bakalım Akampus.com üyelerinin YouTube Connect hakkındaki düşünceleri neler olacak.

Etiketler: Youtube Google