Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yüksek Öğrenimde Yeni Bir Soluk

10201 kez okundu
24 ocak 2017 salı

Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi, internet ve mobil dünyanın hayatımızdaki her alana el atması eğitim sektörünü de derinden etkiliyor. Artık bir çok üniversitede pek çok ders sınıflarda değil uzaktan eğitimle, online teknolojiler üzerinden yapılıyor. Yine bir çok üniversite kampüslerinde anlatılan derslerin aynısını veya daha hafif versiyonlarını online video paylaşım platformları üzerinden tüm dünyaya ulaştırıyorlar. Daha da ileri giden bazı kuruluşlar ise geleneksel üniversite hayatında radikal bir değişiklik ile tüm lisans / y.lisans eğitimini uzaktan tamamlamanıza imkan veriyorlar. Kısaca "uzaktan üniversite" diye tanımlayabileceğimiz bu yapı ile fiziksel olarak dünyanın neresinde olursanız olun eğitiminizi tamamlayıp geçerli bir diploma alabiliyorsunuz.

Uzaktan Üniversitenin Avantajları Nelerdir?
Uzaktan üniversitenin pek çok avantajı var ama belli başlıları şunlardır: 

  • Uzaktan üniversiteye kayıt olmak için YGS, LYS veya ALES gibi herhangi bir üniversite giriş sınavı zorunluluğu yoktur
  • Yurt dışı uzaktan üniversiteleri için TOEFL veya benzeri dil yeterliliği gerekmemektedir. Derslerin Türkçe desteği vardır.
  • Bazı uzaktan üniversiteler vize veya final hiç bir sınav yapmamakta, derslerle ilgili değerlendirmeyı tamamen yapılan ödev ve sunumlarla gerçekleştirmektedir.
  • Diplomada uzaktan öğrenim ibaresi yer almaz ve diğer klasik örgün eğitim kurumlarından alınan diplomalara birebir eşdeğer bir diploma alırsınız
  • Erkek öğrenciler bu üniversiteler kayıtla askerliklerini tecil ettirebilmektedirler.
  • Bu üniversiteler eğer uluslararası eğitim derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmelerde ilk 1000 üniveriste arasına girmişlerse YÖK tarafından denklikleri kabul edilmektedir.

Ülkemizde de faaliyete geçen ve İngiltere'nin köklü eğitim kurumlarından olan Anglia Ruskin Üniversitesi'ne bağlı olan London School of Marketing (LSM) lisans, yüksek lisans ve MBA başlıklarında uzaktan üniversite eğitimlerini Türk öğrencilerine açmaya başlamıştır. Bu üniversite hakkında daha fazla bilgi almak ve bir yetkili tarafından bilgilendirilmek istiyorsanız şu linke tıklayıp ilgili formu doldurmanız yeterli.